سمنان – استاندار سمنان گفت: خسارت‌هایی که توسط بلایای طبیعی در ماه جاری و در بخش‌های مختلف به مردم استان وارد شده، با کمک دولت در کمترین زمان ممکن انشالله پرداخت خواهد شد.

سمنان – استاندار سمنان گفت: خسارت‌هایی که توسط بلایای طبیعی در ماه جاری و در بخش‌های مختلف به مردم استان وارد شده، با کمک دولت در کمترین زمان ممکن انشالله پرداخت خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی رضا آشناگر شامگاه دوشنبه با حضور در صدا و سیمای مرکز سمنان و ضمن ارائه گزارشی از عملکرد مدیریت بحران استان در حوادث از اسفندماه ۹۷ تا پانزدهم فروردین ماه ۹۸، ابراز کرد: سه موج بارشی از ۲۷ اسفند سال گذشته تا ایام نوروز ۹۸ وجود داشت که موج اول سه محور از جمله مهدیشهر-فولاد محله، دامغان به کیاسر و شاهرود به آزادشهر و بخشی از شرق استان را تحت تأثیر قرار دارد که در همان ساعات اولیه بارش‌ها، جلسه ستاد مدیریت بحران استان تشکیل شد و با همت مردم، مسئولان و همه اعضای ستاد و نیروهای مسلح از جمله ارتش، سپاه و نیروی انتظامی که خود را برای طرح نوروزی آماده می‌کردند، توانستیم در شب اول بیش از یک هزار نفر از مسافران گرفتار را نجات داده و به مناطق امن انتقال دهیم.

وی با بیان اینکه در اولین موج بارشی در استان سمنان خوشبختانه با وجود نگرانی‌هایی که وجود داشت، هیچ گونه خسارت جانی نداشتیم، ابراز کرد: اولویت ما در تمامی اقدامات انجام شده، حفظ جان مردم بود و بلافاصله به دلیل برف شدیدی که بخش کالپوش میامی را تحت تأثیر قرار داده بود، ستاد مدیریت بحران در منطقه حضور پیدا کرد و اقدامات امدادی و عملیاتی آغاز شد.

رانش زمین در کالپوش و اقدامات به موقع

استاندار سمنان ادامه داد: قطع گاز رسانی، شکستن ۲۰۰ اصله تیر برق، قطع آب شرب روستاهای منطقه و همچنین رانش زمین مشکلاتی بود که در پی بارش در منطقه کالپوش به وجود آمد که با حضور به موقع مسئولان، نیروها و اکیپ‌های امدادی و عملیاتی، توانستیم مشکلات را در کمترین زمان ممکن برطرف کنیم.

آشناگر در ادامه گفت: در موج دوم بارش‌ها نیز همزمان با اینکه منطقه وسیعی از کشور را تحت تأثیر قرار داده بود، در استان سمنان نیز شاهد این موضوع بودیم و به دلیل هشدارهای هواشناسی، ستاد مدیریت بحران استان در آماده باشکامل و موارد و اقدامات مورد نیاز در نظر گرفته شده بود.

وی با بیان اینکه در موج دوم بارش‌ها سه شهرستان مهدی‌شهر، سمنان و سرخه تحت تأثیر قرار گرفتند، تاکید کرد: در این موج بارشی سه نقطه از جاده‌های ارتباطی استان مسدود شد که با تلاش اعضای مدیریت بحران و نیروهای راهداری، در یک زمان سه ساعته محورها بازگشایی شد و از سوی دیگر تمامی امکانات از قبیل سالن‌های ورزشی، مدارس و مکان‌های آموزشی، حسینیه و مساجد را برای اسکان مسافران و در راه ماندگان در این سه شهرستان به کار گرفته شد تا خوشبختانه در این شب حدود ۲۰ هزار نفر در شهرستان‌های مختلف پذیرایی و اسکان داده شوند.

همراهی خوب سپاه برای امدادرسانی

استاندار سمنان ادامه داد: در این بارش‌ها منطقه سر کویر دامغان و سه روستای معلمان، حسینان و سینک نیز متأسفانه دچار سیل شدند که به دلیل هشدارهایی که صورت گرفته بود، فرماندار دامغان و مجموعه مدیریت بحران در منطقه حضور داشتند و خوشبختانه از وارد آمدن خسارت جلوگیری به عمل آمد.

آشناگر توضیح داد: با اقدامات ستاد مدیریت بحران ظرف مدت چند ساعت مشکل آب آشامیدنی روستاهای منطقه سر کویر که دچار مشکل شده بود برطرف شد و مردم منطقه به آب شرب و آشامیدنی دسترسی پیدا کردند از سوی دیگر پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان نیز در این منطقه حضور پیدا کردند و مشکلات آب گرفتگی که در معابر و منازل به وجود آمده بود را برطرف ساختند.

وی درباره موج سوم بارش‌ها در استان سمنان نیز خاطرنشان کرد: در این موج اقدامات مدیریت بحران و امدادی و عملیاتی برای تمامی نقاط حادثه خیز پیش بینی شده بود و فرمانداران با همت شهرداران، راهداری و مجموعه دستگاه‌های عضو توانستند مسائل را مدیریت کرده و از بروز خسارات جلوگیری کنند و تنها در چند منطقه با ریزش کوه در محورها مواجه بودیم لیکن اقدامات اولیه در خصوص بازگشایی محورهایی که به دلیل رانش کوه مسدود شدند صورت گرفته اما به دلیل اولویت جان مردم، جاده‌ها مسدود شدند تا بعد از برطرف شدن مشکلات و خطرات و ایمن‌سازی کامل، این محورها بازگشایی خواهند شد.

افزایش تردد مسافران

استاندار سمنان در دیگر بخش سخنان خود گفت: در ایام نوروز ۹۸، بخش شمالی کشور از جمله گلستان و مازندران تحت تأثیر بارندگی قرار داشت و به همین دلیل تردد در محور تهران به مشهد مقدس بسیار افزایش پیدا کرد و بر اساس گزارش‌ها تا پایان ۱۸ فروردین و پایان طرح نوروزی در استان، بالغ بر ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تردد مسافر در این مسیر صورت گرفته است.

آشناگر توضیح داد: علی رغم توجه مسئولان استان سمنان به بحث مدیریت بحران، حفظ جان مردم و جلوگیری از خسارات و آسیب‌های احتمالی، ۱۲ درصد اقامت مسافران در استان طی این ایام افزایش پیدا کرد و از سوی دیگر باید گفت در ایام نوروز ۹۸، علی رغم افزایش تردد مسافران، با عملکرد مطلوب پلیس راهنمایی و رانندگی استان، تصادفات منجر به فوت در استان ۵۴ درصد کاهش پیدا کرد که جای قدردانی دارد.

وی با بیان اینکه استان سمنان به دلیل تنوع اقلیمی، جاذبه‌های بسیار بی نظیری در جای جای خود دارد و می‌توان گفت در مجموع اعضای ستاد مدیریت بحران و ستاد خدمات سفر و گردشگری استان، نمره قابل قبولی کسب کردند، افزود: اقدامات صورت گرفته قابل تقدیر است.