دوشنبه, 2 بهمن 1396 - الاثنين 06 جمادى الأولى 1439 - Monday 22nd January 2018

اعزام تیم کارشناسی مرکز تحقیقات مسکن به مناطق زلزله‌زده/ پس‌لرزه‌ها تا سه ماه ادامه خواهد داشت

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
اعزام تیم کارشناسی مرکز تحقیقات مسکن به مناطق زلزله‌زده/ پس‌لرزه‌ها تا سه ماه ادامه خواهد داشت
رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی گفت: تیم تخصصی مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی با حضور در مناطق زلزله‌زده در استان کرمانشاه، با انجام بررسی‌های کارشناسی، راهکارها و رهنمودهای فنی و مهندسی را ارائه می‌کند.

به گزارش گروه اقتصادی تیتریک دامغان به نقل از خبرگزاری فارس، علی بیت‌اللهی با بیان این مطلب، گفت: به دنبال وقوع زلزله شب گذشته در منطقه مرزی ایران و عراق که سبب خسارات فراوان جانی و مالی در کرمانشاه و شهرهای سرپل ذهاب و قصر شیرین شده است، صبح امروز جلسه اضطراری در بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری این مرکز با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان مرتبط از دیگر بخش‌ها برگزار شد و بر این اساس امروز تیمی متشکل از 9 نفر به سرپرستی بنده به منطقه اعزام می‌شود.

وی افزود: تیم کارشناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مشتمل بر متخصصین حوزه‌های ساختمان، حمل و نقل و معماری با حضور در این منطقه، ضمن ارزیابی خسارات وارده و بررسی‌های فنی ساختمان‌ها و حوزه‌های حمل و نقلی، با برگزاری جلسات کارشناسی با مسئولین در منطقه، دیدگاه‌ها و رهنمودهای فنی و تخصصی خود را ارائه خواهند نمود.

بیت‌اللهی در خصوص مختصات و ویژگی‌های زلزله روی داده در منطقه مرزی ایران و عراق گفت: این زلزله در ساعت 21:48 شب با بزرگی 7.3 ریشتر در منطقه مرزی ایران و عراق روی داد. نکته جالب توجه در این خصوص این بود که پیش از این زلزله، در ساعت 21:30 زلزله‌ای با بزرگی 4.5 و همچنین دو پیش‌لرزه کوچک در ساعت 21:18 به وقوع پیوست و در نهایت پس از نیم ساعت زلزله اصلی رخ داده است.

مدیر بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری ادامه داد: وقوع این زلزله با بزرگی 7.3 در این منطقه که تحت عنوان ایالت لرزه زمین‌ساخت زاگرسی از آن یاد می‌شود در چندین دهه گذشته بی سابقه بوده است چرا که در این منطقه همواره شاهد وقوع زلزله‌های کوچک و متوسط بوده‌ایم.

مدیر بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری ضمن اشاره به ثبت رکوردهای زلزله از سوی دستگاه‌های شتابنگاری مرکز تحقیقات راه، ‌مسکن و شهرسازی گفت: با وقوع این زلزله دستگاه شتابنگاری مرکز تحقیقات در ایستگاه بجنورد در فاصله 1200 کیلومتر از منطقه وقوع زلزله، رکورد را به ثبت رسانده است. همچنین در منطقه وقوع زلزله نیز بیش از 20 ایستگاه، رکورد را ثبت نموده‌اند که این رکوردها به صورت مستمر به روزرسانی می‌شود.

بیت‌اللهی همچنین از تهیه گزارش فوری مقدماتی زلزله شب گذشته از سوی بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز  تحقیقات جهت ارائه به وزیر راه و شهرسازی خبر داد و خاطرنشان ساخت که این گزارش تا ظهر امروز  تکمیل و ارسال خواهد شد.

وی در خصوص احتمال بروز پس‌لرزه‌های بزرگ  پس از این زلزله یادآور شد: مسلما زلزله‌هایی در این مقیاس و بزرگی، پس‌لرزه‌های زیادی را نیز به دنبال خواهد داشت و انتظار داریم که این پس‌لرزه‌ها تا 2 یا 3 ماه آینده نیز در منطقه ادامه داشته باشد. معمولا با گذشت زمان و تخلیه انرژی موجود در زمین، هم تعداد پس‌لرزه‌ها و هم بزرگی آنها کمتر خواهد شد.

بیت‌اللهی با تاکید بر این نکته که بر خلاف شایعاتی که بعضا عنوان می‌شود، این زلزله نمی‌تواند بر گسل‌های سایر شهرها تاثیرگذار باشد، ‌ گفت:  منطقه وقوع زلزله، یک منطقه کاملا مشخص از نظر لرزه‌خیزی کشور است که سیستم گسلی و زلزله‌های خاص خودش را دارد. بنابراین اگر بخواهیم بین این زلزله با تهران و سایر نقاط کشور ارتباطی را برقرار کنیم یک حرف غیرکارشناسی و غیرتخصصی است چرا که با مناطق لرزه‌ای کاملا مجزا روبرو هستیم.  

وی با تکرار این مطلب که وقوع این زلزله تا حد بسیار بالایی سبب تخلیه انرژی منطقه  شده است، احتمال وقوع زلزله دیگری با همین اندازه و مقیاس را در منطقه بسیار پایین دانست.

رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، ‌ مسکن و شهرسازی در بخش دیگری از این گفتگو افزود: از حیث مسائل مربوط به ساختمان و مراکز جمعیتی، با اینکه طبق گزارش‌ها، آمار تلفات و خسارات  لحظه به لحظه بیشتر می‌شود، اما کشور ما با یک خوش‌شانسی در این خصوص مواجه بوده است که این زلزله در منطقه‌ای با تراکم جمعیتی پایین رخ داده و اگر مشابه آن در اطراف کلانشهرها و با همین مقیاس رخ می‌داد، تلفات غیرقابل تصور بود. شهر سرپل ذهاب و قصر شیرین دو قطب اصلی جمعیتی در این منطقه هستند که با خسارات بیشتری روبرو بوده‌اند. منطقه وقوع زلزله کوهستانی است که در اثر این زلزله دسترسی جاده‌ای مسدود شده و در بخش‌هایی انسداد مسیر داشته‌ایم. در خصوص تخریب در آبادی‌های پراکنده منطقه در حال حاضر اطلاعات دقیقی در دست نیست و باید منتظر اطلاعات جدیدتر بود.

انتهای پیام/

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت