شنبه, 2 تير 1397 - السبت 10 شوال 1439 - Saturday 23rd June 2018

"برداشت‌ غیرمجاز از چاه‌های مجاز" بلای تازه منابع آبی در سمنان

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
"برداشت‌ غیرمجاز از چاه‌های مجاز" بلای تازه منابع آبی در سمنان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: امروزه بخش عمده‌ای از افت منابع آب زیر زمینی حاصل اضافه برداشت‌های غیرمجاز از چاه های مجاز در سطح استان سمنان است.

به گزارش گروه اجتماعی تیتریک دامغان به نقل از خبرگزاری ایسنا،  ایرج حیدریان در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان که با حضور معاون سیاسی و امنیتی استاندار، معاون عمرانی استاندار و سایر مسوولین و اعضا برگزار شد، افزود: اثرات مخرب و زیان‌بار و جبران‌ناپذیر اضافه برداشت‌های غیرمجاز از چاه‌های مجاز، خیلی بیشتر از برداشت‌های از چاه های غیرمجاز در سطح استان سمنان است.

وی همچنین اضافه کرد: اضافه برداشت‌هایی که توسط چاه‌های مجاز انجام می‌شود، کسری مخزن آب را برای استان سمنان به دنبال داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان ادامه داد: در استان سمنان حدود 400 حلقه چاه، مشمول اضافه برداشت غیرمجاز هستند که از این تعداد 327 حلقه چاه به کنتور هوشمند مجهز شده اند و حدود 73 حلقه چاه دیگر نیز برای نصب و تجهیز به کنتور هوشمند در دست اقدام هستند.

حیدریان یادآور شد: از مجموع 1700 حلقه چاه کشاورزی در استان سمنان، تا امروز 1300 حلقه چاه مجهز به کنتور هوشمند شده‌اند که استان سمنان در جهت نصب و تجهیز کنتور هوشمند در چاه های کشاورزی در سطح کشور رتبه نخست را در اختیار دارد.

وی تصریح کرد: تا کنون توانسته‌ایم حدود 270 حلقه چاه غیرمجاز در استان سمنان را پلمپ کنیم و امروز کمتر از 50 حلقه چاه غیرمجاز در استان سمنان وجود دارد که این تعداد نیز در مراجع قضایی در حال پیگیری و اقدام جهت پلمپ هستند.

وجود کمتر از 50 حلقه چاه غیرمجاز در استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان خاطرنشان کرد: کارگروه ملی ساز و کار کم‌آبی که در هیئت دولت تصویب شده است، انشاءالله در شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان نیز تشکیل خواهد شد و دستگاه‌های مختلف و مرتبط باید برنامه های عملیاتی جهت مقابله با کم آبی و ساز و کارهای جدی مقابله با این بحران را ارائه دهند.

حیدریان افزود: طی 50 سال گذشته کاهش شدید میزان آورد آب رودخانه‌ها و چشمه‌ها، کاهش نزولات جوی، افت شدید منابع آبی و... بیشتر مناطق کشور و خصوصاً استان سمنان را دچار بحران کم آبی و خشکسالی کرده است لذا لازم است مدیریت مصرف در همه بخش‌ها، خصوصاً بخش کشاورزی به طور ویژه انجام شود.

وی یادآور شد: در همین راستا باید طی یک برنامه عملیاتی با اضافه برداشت‌ها و برداشت‌های غیرمجاز نیز به طور ویژه برخورد شود.

 انتهای پیام/

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت