بیش از یکصد هکتار جنگل‌کاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی/ 6 پارک جنگلی جدید به مجموعه پارک‌های جنگلی استان اضافه می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس اداره جنگل اداره‌کل منابع طبیعی:
بیش از یکصد هکتار جنگل‌کاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی/ 6 پارک جنگلی جدید به مجموعه پارک‌های جنگلی استان اضافه می‌شود
رئیس اداره جنگل و جنگلداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از برنامه‌ریزی برای یکصد هکتار جنگل‌کاری در استان خبر داد.

بهزاد گلابیان رئیس اداره جنگل و جنگلداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان  با اعلام این خبر که 100 هکتار جنگل‌کاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در دستور کار است اظهار کرد: نهال‌کاری مثمر و غیرمثمر در سه حوزه آبخیز استان شامل اگره در دامغان، دهنمک در آرادان و سورخان در شاهرود انجام خواهد شد.

گلابیان با بیان این که در استان سمنان دو رویشگاه شامل رویشگاه خزری به مساحت 58 هزار هکتار و رویشگاه ایران‌تورانی به مساحت 294 هزار هکتار وجود دارد گفت: رویشگاه ایران‌تورانی که از جنگل‌های ارس دامنه شمالی آغاز می‌شود تا و مناطق کویری ادامه دارد، مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی استان را شامل می‌شود.

وی با اشاره به جنگل‌کاری 50 هکتاری در حوزه آبخیز دهنمک گفت: افزون بر این 50 هکتار نهال‌کاری ارس و زرشک در اگره و 16 هکتار در حوزه سورخان شاهرود شامل 4 هکتار نهال‌کاری مثمر و 12 هکتار نهال‌کاری غیرمثمر صورت خواهد گرفت.

رئیس اداره جنگل و جنگلداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، خشکسالی، آفات و آتش‌سوزی را سه عامل آسیب‌زا برای جنگل‌ها عنوان کرد و گفت: پروسه احیای درختان ارسِ از بین رفته، بسیار زمان‌بر است با این وجود در مناطقی که آتش‌سوزی باعث از بین رفتن درختان می‌شود، برنامه‌های احیاء را اجرا می‌کنیم.

گلابیان با بیان این که نهال‌های غرس‌شده به سه سال مراقبت و آبیاری نیاز دارند گفت: پس از سه سال مراقبت، ریشه‌های درختان به منابع آب در عمق خاک دسترسی پیدا می‌کند.

سال گذشته جنگل‌کاری در 10 هزار هکتار از بیابان‌های استان انجام شد

وی در ادامه با یادآوری نهال‌کاری در 10 هزار هکتار از بیابان‌های استان سمنان در سال گذشته گفت: 155 هزار هکتار از مجموع 352 هزار هکتار پوشش جنگلی را درختان ارس، 58 هزار هکتار را درختان پهن‌برگ و مابقی را گونه‌های بیابانی گز و تاغ تشکیل می‌دهد.

رئیس اداره جنگل و جنگلداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اعلام این خبر که سالانه 100 تا 200 هکتار جنگلکاری در استان سمنان انجام می‌شود گفت: بیش‌ترین نگرانی ما درباره جنگل‌ها مربوط به آتش‌سوزی در نیمه شمالی استان است.

گلابیان در ادامه با بیان این که استان سمنان پیش‌تر دارای 15 پارک جنگلی بود گفت: در حال حاضر با کمک شهرداری‌ها 6 پارک جنگلی به مجموع مساحت 400 هکتار به این آمار اضافه شده است که برخی از آن‌ها تکمیل شده و مابقی در دست تکمیل است.

در طرح پارک کومش بازنگری کنید!

وی پارک کوهستان در سمنان را یکی از پارک‌های جنگلی در دست احداث در استان سمنان عنوان کرد و در خصوص پارک کومش گفت: کاهش منابع آب در این پارک باعث بروز وضعیت کنونی آن شده است و راهکار، بازنگری در طرح این پارک است که باید توسط شهرداری صورت بگیرد.

مرآت

انتهای پیام / م

0
Your rating: None

Comments

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت