شنبه, 2 تير 1397 - السبت 10 شوال 1439 - Saturday 23rd June 2018

تبعیض در استان شامل کار پرستاران نیز شده است/ رشته های دانشکده بهداشت دامغان کمکی به پرستاران نمیکند

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
بررسی مشکلات پرستاران؛
تبعیض در استان شامل کار پرستاران نیز شده است/ رشته های دانشکده بهداشت دامغان کمکی به پرستاران نمیکند.
پرستاری حرفه ای سخت که طبق قانون در سال 90 جزء مشاغل سخت و زیان آور بحساب آمد مشکلات عدیده این بخش از جامعه بارها و بارها از زبان پرستاران و مسئولان گفته شده است و پیگیری آن در حد شعار باقی مانده است.

به گزارش خبرنگار تیتر یک دامغان؛ پرستاری حرفه ای سخت که طبق قانون در سال 90 جزء مشاغل سخت و زیان آور بحساب آمد مشکلات عدیده این بخش از جامعه بارها و بارها از زبان پرستاران و مسئولان گفته شده است و پیگیری آن در حد شعار باقی مانده است سری میزنیم به بیمارستان ولایت دامغان و گفتگویی داریم با سه تن از پرستاران این شهرستان که در ادامه می آید.

تبعیض در استان شامل کار پرستاران نیز شده است
یکی از پرستاران که خواست نامش برده نشود به خبرنگار تیتریک گفت: شما نگاهی به شهرهای همجواربکنید در هر بخش که وارد می شوید تعداد دانشجویان و پرستارانی را می بینید که مشغول به خدمات رسانی به بیماران می باشند و این حضور آنان باعث می شود که فشار کمتری به پرستاران شیفت وارد شود.
رشته های دانشکده بهداشت دامغان کمکی به پرستاران نمیکند
وی ادامه اظهار می کند: وقتی ساختمان جدید دانشکده بهداشت دامغان افتتاح شد خوشحال بودیم که در آینده نزدیک شاهد حضور رشته هایی در این دانشکده خواهیم بود که فشار کار را از دوش پرستاران شهرستاران دامغان کم کند ولی هیچ اتفاق خواصی نیافتاد چرا که رشته هایی را که در این دانشکده ارائه می دهند کارایی برای ما ندارد.
کمک پرستاران درمانگاه های شهرستان
این پرستار بیان کرد: با تدبیر مدیریت از برخی از درمانگاه های سطح شهرستان مانند جوادالائمه و جای دیگر پرستار کمک گرفته شده است ولی تعدادشان به اندازه انگاشتان یک دست نیست و امیدوارم مسئولین مانند شهرهای همجوار فکری اساسی کنند تا بتوانند تنها قسمتی از کار را سبکتر کنند و پرستاران شهرستان بتوانند با فراغت و نشاط بیشتری به درمان بیماران کمک کنند.
استانداردی وجود ندارد
این عضو جامعه پرستاری شهرستان ادامه داد: استاندارد نسبت بیمار به پرستار نه نتها رعایت نمی شود بلکه اصلا در بسیاری از موارد وجود ندارد شما باید بدانید این تناسب در بخش عمومی 1 به 5 است و در بخشهای ویژه 1 به 1 می باشد شما نگاه کنید در کدام بخش بیمارستان دامغان مخصوصا در بخش ویژه این رعایت می شود حال تصور کنید همزمان دو بیمار در بخش ویژه نیاز به رسیدگی دارند خوب من ازشما می پرسم جای ما بودید چه کاری می توانید انجام دهید؟
تفاوتی نجومی در درآمد پرستان و پزشکان
یکی دیگر از پرستاران که با اصرار برای مصاحبه حاظر شد می گوید: آنچه را که نیاز بود همکارم به شما گفت اما باید بگویم با آنکه کار چند برابری نسبت به پزشکان در بیمارستان انجام میدهم ولی دریافتی های پرستاران بسیار کم و بسیاری از موارد نسبت یک به ده را دارد و تازه این حداقلی را هم که با تاخیر می پردازند.
طرح تحول نظام سلامت کمکی به پرستاران نکرد
وی ادامه داد: طرح تحول نظام سلامت وقتی اعلام شد پزشکان درآمدشان نجومی تر شد ولی برای پرستاران آنچه که مورد انتظاربود اصلا رخ نداد قبل از طرح اگر پزشکان 20میلیون میگرفتند بعد از طرح کارانه پزشکان به 80 میلیون رسید ولی برای پرستاران شما برسی کنید می بینید که یک رقم ناچیز است که بهتر است نگویم.
این پرستار بیمارستان ولایت دامغان ادامه داد: ما هنگام کار با افراد معمولی سرو کار نداریم کسانی روبروی ما هستند که دچار درد و مشکلات اساسی هستند خوب بعد از یک مدت ما دچار مشکلات روحی و عصبی می شویم این را بگذارید کنار دریافتی های ما به نظر شما ارزش دارد؟ خوب البته شیرینی هایی نیز این کار دارد حس خوب سلامتی که شامل بیماران می شود و با دعای خیرشان بیمارستان را ترک میکنند قابل وصف نیست اما واقعیت ها را باید گفت و مثل همیشه امیدواریم روزی این مسائل جامعه پرستاری نیز حل بشود.
دوباره پرستار می شوم
وی درپاسخ به انتخاب شغل دوباره درصورت امکان پاسخ می دهد: خوب راستش انسانهایی که پرستار می شوند می دانند که در ابتدا چه شغل پر استرس و سختی است و این سختی را تنها با عشق به پرستاری می شود انجام داد البته برای عده ای در امتداد کر تنها وجدان است که آنها را بر سر کار نگه داشته است من خودم به شخصه با تمام مشکلات دوباره پرستاری را انتخاب می کنم.
فشار کار واضافه کاری اثر بخشی کار را پایین می آورد
یکی از پرستاران داوطلب به خبرنگار تیتر یک می گوید: طی درخواست بیمارستان برای کم کردن فشار کار پرستاران قبول کردم دو شب در هر ماه برای شیفت کمک بایستم البته می دانم این کم است چاره ای نیست چون باید روزها در محل کار خود نیز حاظر و پاسخگو باشم.
هنوز هم بیمارستان نیاز به پرستار داوطلب دارد
وی ادامه می دهد: بیمارستان دامغان با توجه به شرایط شهرستان و نداشتن دانشگاه علوم پزشکی، کار در این حرفه کمی در اینجا سخت تر از شهرهای همجوار است ما اکنون دانشجویانی داریم که از شهرهای همجوار برای کمک به پرستاران الزاما می آیند بیمارستان دامغان نیاز به کمک کسانی دارد که پرستاری را واقعا بدانند، قبول مسئولیت کنند و به کمک بیایند.
این پرستار داوطلب گفت: عوارض ناشی از این کار مانند ایستادنهای طولانی مدت پرستاران را در دراز مدت دچار انواع بیماریها می کند مانند اختلال در خواب، ناراحتی معده، ستون فقرات و... که امیدوارم واقعا مسئولان شهرستان فکری برای پرستاران این مرکز درمانی انجام دهند.

به يکي از انواع بيمارهاي روحي، رواني، اسکلتي، ناراحتي معده، ستون فقرات، اختلالات خواب و يا هپاتيت دچار مي‌شوند؛ بازنشستگان اين سيستم، از جمله از کار افتاده‌ترين بازنشستگان کشور هستند با اين حال از لحاظ حقوق و مزايا هيچ فرقي با ساير بازنشستگان ندارند و حتي در بسياري موارد دريافتي کمتري هم دارند.

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت