به گزارش گروه اقتصادی تیتریک دامغان به نقل از خبرگزاری ایسنا، ایرج حیدریان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا افزود: اولین کار در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی، مدیریت مصرف در بخش کشاورزی است که 88 درصد منابع آبی استان در این بخش مصرف می شود، به طور متوسط در کشور حدود 25 درصد چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شده اند، اما در استان سمنان بیش از 80 درصد چاه های کشاورزی هوشمند سازی و مجهز به کنتور هوشمند شدند که این اتفاق، اضافه برداشت ها و برداشت های غیرمجاز را به حداقل ممکن می رساند.

وی افزود: در قالب طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی 15 پروژه به تصویب هیئت دولت رسیده است که 11 پروژه متعلق به وزارت نیرو، 3 پروژه متعلق به جهادکشاورزی و یک پروژه نیز متعلق به سازمان زمین شناسی است.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای سمنان ادامه داد: تسریع در نصب کنتورهای حجمی هوشمند، افزایش فعالیت های گروه های گشت و بازرسی به منظور کنترل برداشت ها از طریق چاه های عمیق و نیمه عمیق، افزایش فرهنگ عمومی مصرف آب از طریق اجرای طرح دانش آموزی داناب و فعالیت های سمعی وبصری، دادن هشدارهای لازم به مصرف کنندگان در جهت مصرف بهینه وکاهش برداشتها از طریق رسانه های عمومی و بویژه صدا وسیما، تعیین تکلیف چاههای غیر مجاز، اصلاح پروانه های بهره برداری بر اساس مصرف بهینه آب و افزایش راندمان آبیاری از طریق اجرای سیستم های نوین آبیاری و... از جمله اقداماتی است که در طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی انجام می شود.

حیدریان همچنین گفت: یکی دیگر از اقدامات مهم در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی تسریع در نصب کنتورهای حجمی هوشمند است که در این راستا از 3600 چاه استان سمنان، 1700 چاه کشاورزی مجهز به کنتور هوشمند شده اند .

انتهای پیام/