جمعه, 4 خرداد 1397 - الجمعة 11 رمضان 1439 - Friday 25th May 2018

ثبت تصویر۵ قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت‌شده سفیدکوه

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
ریاست حفاظت محیط زیست دامغان خبر داد:
ثبت تصویر۵ قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت‌شده سفیدکوه آرسک دامغان
فرامرز اسفندیاری : از ثبت تصویر ۵ قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت‌شده سفیدکوه آرسک دامغان خبر داد. ثبت تصویر ۵ قلاده پلنگ ایرانی

به گزارش خبرنگار تیتر یک ؛ فرامرز اسفندیاری در گفتگو با خبر نگار تیتر یک اظهار داشت: کارشناسان و محیط بانان محیط زیست دامغان به منظور کنترل و پایش حیات وحش خصوصا گونه های با ارزش و در معرض خطر انقراض اقدام به نصب دوربین تله ای در دو نقطه نزدیک بهم در محل تنگه آکسی و نعنایی منطقه شکار ممنوع سفید کوه آرسک از مهمترین زیستگاههای پلنگ ایرانی  تحت مدیریت شهرستان دامغان کردند که در این راستا  برای چندمین بار موفق به ثبت تصویر ۵ قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید کوه آرسک  شدند.

غنی بودن منطقه دامغان به لحاظ طعمه

اسفندیاری افزود: کمتر اتفاق می افتد در نقطه ای از ایران در یک محدوده جغرافیایی ۵ قلاده پلنگ مشاهده شود و این نشانه غنی منطقه به لحاظ طعمه و همچنین جمعیت علفخواران، سلامت زیستگاه و وجود امنیت و حفاظت این منطقه می باشد

این موفقیت مرهون کنترل و پایش مستمر و شبانه روزی محیط بانان سختکوش در منطقه است که با وجدان، عشق و علاقه و احساس مسئولیت می کوشند تا انفال الهی حفاظت شوند.

رمز موفقیت تعامل، آموزش و فرهنگ سازی

وی خاطر نشان کرد: تعامل، آموزش و فرهنگ سازی جوامع بومی و محلی، مشارکت دادن سایر اقشار مختلف جامعه مانند دامداران، کوهنوردان، معدن کاران و دوستی مردم با طبیعت و محیط زیست و احیاء چاهها و چشمه ها تأثیر به سزایی در امر حفاظت و ازدیاد جمعیت پلنگ داشته است.

زیستگاه مطمئن پلنگ در دامغان

اسفندیاری افزود: می توان با توجه به اقدامات شایسته ای که صورت گرفته از این منطقه به عنوان زیستگاه مطمئن پلنگ در دامغان نام برده و اظهار امیدواری کرد با توجه به وضعیت مطلوب حفاظتی منطقه و جمعیت ایده آل قوچ, میش, کل و بز در این منطقه تصاویر بیشتری از حضور این گربه سان در خطر انقراض در این منطقه ثبت شود.

مشاهده پلنگ در روز

این کارشناس محیط زیست گفت: مشاهده پلنگ در روز بعنوان یک گونه شب فعال و تصویربرداری متعدد از آن در روز و منطقه سفید کوه آرسک نشان دهنده امنیت مطلوب برقرار شده توسط محیط بانان سختکوش بوده و یک دستاورد حفاظتی با ارزش محسوب می شود.

اسفندیاری افزود: وجود یک مادر و دو توله در سال جاری جای بسی خوشحالی و رضایتمندی دارد که در این برهه از زمان که زیستگاههای کشور دستخوش تغییرات و حوادث زیادی مانند خشکسالی و جزیره ای شدن مناطق، شکار و صید غیرمجاز، استفاده از طعمه های آلوده برای گوشت خواران، وجود این پلنگ با توله نشانه سلامت اکوسیستم می باشد.

درلیست انتظار انقراض

وی در پایان گفت: این گربه سان نادر که بومی غرب آسیا محسوب می شود متاسفانه در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.

 

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت