جمعه, 4 خرداد 1397 - الجمعة 11 رمضان 1439 - Friday 25th May 2018

حاشیه نشینی و مناطق کم برخوردار همراه با بیکاری معضلی جدی در دامغان

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
دامغان؛
حاشیه نشینی و مناطق کم برخوردار همراه با بیکاری معضلی جدی در دامغان
با توجه به اینکه سرمایه گذاری مناسبی در روستاها انجام نشده و به اشتغال روستاییان در طول سال های مختلف کم توجهی شده است، اکنون ۷۰درصد مردم دامغان در شهر و ۳۰ درصد در روستا سکونت دارند که بیشتر مردم روستاها به شهر ستان دامغان ویا دیگر نقاط کشور مهاجرت کردند.

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛ حاشیه نشینی در دامغان پدیده ای نو و زاده هزاره سوم نیست لذا بافت صنعتی و کشاورزی، نزدیکی به پایتخت و ...، این شهرستان را همواره به یکی از مقاصد مهاجران و حاشیه نشینان بدل کرده است.

حاشیه‌نشینی پدیده ای اجتماعی است که تفاوت آن در کشورهای توسعه ‌یافته با کشورهای در حال توسعه، از حیث ریشه‌های تاریخی به وجود آورنده‌ آن و رفتار کالبدی و اجتماعی آن دیده می شود.

برخی اعتقاد دارند حواشی شهرها، جزو مناطق مستعد ارتکاب جرم هستند و فقدان نظارت امنیتی کافی، وجود شمار فراوانی از افراد نیازمند و بیکار، سواد اندک، فقدان روشنایی کافی در معابر و وضعیت جغرافیایی برخی مناطق از حاشیه نشینان مجرمانی اجتماعی می سازد.

اما برخی دیگر بر این عقیده هستند که زاغه نشینان را نمی توان به تنهایی عامل تمامی مشکلات و معضلات اجتماعی دانست چراکه این قشر اغلب به واسطه جبر جغرافیایی، اجتماعی و فرهنگی مجبور به مهاجرت از دیار خود و یا سکونت در حواشی شهرهای بزرگتر شده اند.
بر اساس سرشماری ها و اطلاعات ثبت شده در سامانه سلامت ایرانیان، در حال حاضر بالغ بر ۳هزار نفر حاشیه نشین در شهر دامغان حضور دارند از این رو برای رسیدگی به شرایط زندگی این خانواده ها متولیان امر قصد دارند با بخش خصوصی و دستگاه های فعال در این حوزه قرارداد منعقد کنند.

 در راستای استقرار پایگاه‌های سلامت در حواشی شهر دامغان،  یک پایگاه سلامت در حال حاضر درمناطق حاشیه نشین شهر دامغان افتتاح شده‌است.

سکونتگاه‌های غیررسمی جزو مناطق مستعد ارتکاب جرم هستند

مدیر مسکن و شهرسازی دامغان به خبر نگار تیتر یک گفت: بیشتر سکونتگاه‌های غیررسمی دربخش‌های جنوب و جنوب شرق و و در غرب شهر دامغان جای دارند و اغلب حاشیه‌نشینان مهاجران افغانی و درصدی نیز مهاجرانی از استان‌های مازندران و سیستان و بلوچستان هستند.
فکری با بیان اینکه بیشتر حاشیه‌نشینان از نظر سواد در سطح پائینی هستند، عنوان کرد: انحرافات و بزهکاری در مناطق حاشیه‌نشین وجود دارد و استفاده غیر کار‌آمد از زمین و آشفتگی کالبدی و نا‌زیبایی، کیفیت پایین محیط زیست از ویژگی‌های آشکار این‌گونه سکونتگاه‌ها ست که در بسیاری موارد به سبب ضعف ناهنجاری‌های اجتماعی و نبود نظارت‌های قانونی، کانون آسیب‌های اجتماعی است.

این کارشناس در حوزه مسکن گفت: سکونتگاه‌های غیررسمی جزو مناطق مستعد ارتکاب جرم هستند و فقدان نظارت امنیتی کافی، وجود شمار فراوانی از افراد نیازمند و بیکار، سواد اندک، فقدان روشنایی کافی در معابر و وضعیت جغرافیایی برخی مناطق از حاشیه نشینان مجرمانی اجتماعی می‌سازد.
وی افزود: مطالعات ما برای تعیین دقیق تمام مناطق حاشیه نشین دامغان ادامه دارد و تاکنون پنج محله در دامغان به طور نهایی شناسایی شده که شامل 142 هزار متر مربع از پلاکهای 2451، 2443، 19،2520  که شامل بخشی از زمین های کشاورزی نیز  می‌شود. البته در مناطقی حاشیه‌نشین شناسایی شده که هنوز به طور رسمی آمار آن اعلام نشده و مطالعات نهایی ادامه دارد.

رسیدگی به زاغه نشینان در کاهش جرایم موثراست

نکته قابل بحث در این بین نحوه تعامل و برخورد دولت و مسئولان استانی و شهرستانی در دامغان با پدیده حاشیه نشینی است چراکه نحوه برخورد مسئولان در برابر این پدیده در همه جوانب زندگی اجتماعی مردم شهرستان می تواند تاثیر گذار باشد.

دریافت نکردن امکانات مناسب از سوی حاشیه نشینان می تواند حواشی شهرها را به مناطقی مستعد جرایم خرد و کلان کند و از سوی دیگر رسیدگی به زاغه نشینان می تواند در کاهش جرایم و حتی آبادانی شهر و دیارمان موثر باشند.

بسیاری از این حاشیه نشینان به واسطه شرایط سخت زندگی و معیشت انسانهایی قانع هستند و از مسئولان تنها می خواهند تا حداقل امکانات را در اختیارشان قرار دهند از گوشه چشمی به زندگی شان، حق استفاده از آب بهداشتی، برق، سرپناهی برای گذران عمر و یا حتی بعضا عدم سخت گیری در محل زندگی شان تا آماده سازی شرایط حداقلی برای زندگی، چراکه بسیاری از افراد ساکن حواشی شهرها در شرایطی زیستند که حتی شرایط برای استحمامشان نیز مهیا نبوده است.

در برخی استان های کشور، مسائلی پیش پای افتاده و ساده وجود دارند که برای سایر استان ها تخلفاتی اجتماعی و فرهنگی محسوب می شوند و این موارد باعث می شود تا عدم تجربه زندگی راحت برای برخی از حاشیه نشینان، جرایم اجتماعی را در بین آنها افزایش دهد.

اقدام ضروری و جلوگیری از حاشیه نشینی

شهردار دامغان در حاشیه شهرداران جاده ابریشم با اشاره به ایجاد حاشیه نشینی در شهرهای بی تفاوت نسبت به مسائل اجتماعی، گفته بود: اگر حواشی شهر برخورداری‌های لازم را از توجهات اجتماعی نداشته باشیم، توسعه این شهرها نیز زیر سوال است همچنین می توان گفت اگر در شهرستان به روستاهای اطراف خود توجهی جدی نداشته باشم، حاشیه نشینی در انتظار دامغان هست.

نصرتی با بیان اینکه حاشیه نشینی در اطراف دامغان، تهدید‌های اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را برای مردم آن به همراه دارد بیان داشت: حاشیه نشینی مشکلی است که همه کلان‌شهرهای کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند همچنین آن را می توان مشکل اصلی مدیران شهری دانست.

وی افزود: زاغه نشینی در شهرهای بزرگ کشور، بر اخلاق اجتماعی این شهرها اثر گذاشته است. پس باید دانست رشد و توسعه پایدار زمانی محقق می‌شود که شهرهای اطراف نیز توسعه یابند. 

شهردار دامغان خاطرنشان کرد: اگر شهرهای بزرگ از نیروهای کارشناس و مهندسان توانمند برای امور شهری استفاده می‌کند، باید سعی شود تا شهرها و روستاهای اطراف نیز از این نیروها برخوردار شود.

حاشیه نشینی در شهرستان دامغانبهآن شکل دیده نمی شود دامغان مناطق کم برخوردار بیشتر دارد

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری دامغان در گفتگو با خبرنگار تیتر یک ضمن اشاره به این مطلب که خوشبختانه در این شهرستان حاشیه نشینی به شکل خاص وجود ندارد، گفت: متاسفانه حاشیه نشینی معضلات زیادی را با خود به همراه دارد.

حاجیبگلوبیان داشت: ساخت های غیر مجاز در شهرستان را پیگیری می کنیم تا موجب معضلات نشود.

وی با اشاره به این مطلب که حاشیه نشینی نمای شهر را دگرگون می کند، افزود: زاغه ها اصولی ساخته نمی شود و دولت هم نمی تواند خدماتی را در آن منطقه ارائه دهد و همین امر، موجب تخلفات زیاد می شود.

معاون مشکلات فرهنگی، معضلات اجتماعی، اعتیاد و درگیری ها را از مهمترین معضلات حاشیه نشینان بر شمرد و گفت:فقر باعث روی آوردن حاشیه نشینان به مشاغل کاذب می شود

شناسایی بافت ناکارآمد در دامغان

سید حسین ترابی کارشناس امور اجتماعی فرمانداری نیز در این گفتگو ضمن بیان اینکهبرای ارتقای سلامت و رفع مشکلات درمانی و بهداشتی و کاهش آسیب‌های اجتماعی مناطق حاشیه‌ نشین تاکنون جلساتی را فرمانداری با نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی کمیته امداد برگزار کرده‌ و قرار است خانه محله و پایگاه‌ ارتقای سلامت درمناطق حاشیه‌نشین راه‌اندازی شود.
وی افزود: فقدان خدمات پایه و نبود تسهیلات بهداشتی، مسکن غیر استاندارد، غیر قانونی یا غیر رسمی و نبود حداقل معیارها، مصالح مناسب، تراکم بالا، ازدهام و در نتیجه پایین بودن سرانه و شرایط زندگی سالم از ویژگی‌های مشهود در مناطق حاشیه‌نشین و کم برخوردار است که رفع آنها به همکاری نهادهای مختلف نیازدارد.

کارشناس امور اجتماعی با بیان اینکه در شهر ستان حدود 142 هزار متر مربع بافت ناکارآمد شناسایی شده است، گفت: درشهرهای دامغان، امیریه، دیباج، بافت فرسوده شناسایی شده، که بیشترین آن به دامغان اختصاص دارد.

این مقام مسئول درفرمانداری، با اشاره به این مطلب که متاسفانه حاشیه نشین بومی نیز در استان وجود دارد، گفت: البته عمده حاشیه نشین ها مهاجر هستند اما نکته مشترک در این بین این است  عمدتا از نظر سواد در سطح پائینی هستند.

ترابی نداشتن مهارت و بیکاری را از جمله ویژگی های حاشیه نشینی دانست و افزود: انحرافات و بزهکاری در مناطق حاشیه نشین فراوان است.

خدمت رسانی به حاشیه نشینان و مناطق کم برخوردار در برنامه‌ تحول نظام سلامت

مهرابی روابط عمومی شبکه بهداشت درمان دامغان  نیز در گفتگو با تیتر یک یکی از برنامه‌های تحول در نظام سلامت خدمت رسانی به حاشیه نشینان شهرها و سکونتگاه‌های غیر رسمی دانست و گفت: براساس فعالیت‌های انجام شده در این خصوص خوشبختانه وضعیت شاخص‌های بهداشتی درمانی در مناطق کم برخورداردامغان رضایت بخش است.

مهرابی از سرشماری جمعیت این مناطق از طریق طرح تحول سلامت خبرداد و گفت: تا کنون اطلاعات جمعیت حاشیه نشین این شهر دامغان ،دیباج و کلاته سرشماری و اطلاعات آنها وارد سامانه سلامت ایرانیان شده و در آینده نزدیک با بخش خصوصی و دستگاه‌های فعال این حوزه برای ارائه خدمات به این بخش از شهروندان قرارداد منعقد خواهد شد.

وی از راه اندازی پایگاه درمانی در قسمت حاشیه نشین شهر تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی در دامغان خبر داد و ابراز داشت: در این راستا جذب پزشک ، ماما، کارشناس تغذیه و مراقبت سلامت و بهداشت و..ازجمله کارها بوده است.

این مقام مسئول از اولویت بندی نیازهای حاشیه نشینان شهرهای دامغان خبرداد و گفت: در حال حاضر مناطق حاشیه نشین شهر دامغان شناسایی شده‌اند.

مهرابی با بیان اینکه جمعیت حاشیه نشین و سکونتگاه‌های غیر مجاز، تحت پوشش مراکز بهداشتی هستند، بیان داشت: با این همه برای ارائه خدمات به جمعیت ساکن در برخی مناطق تازه تاسیس نظیر مسکن مهر به دلیل اینکه جمعیت به تدریج در حال سکونت در این مناطق است و قبلا واحدهای بهداشتی درمانی در این سایت ایجاد نشده است، برای ارائه خدمات بهداشتی درمانی مشکل وجودداشت اما با اجرای این برنامه، مشکل این‌گونه مناطق شهری نیز مرتفع گردید.

وی با بیان اینکه با اجرای کامل طرح تحول سلامت، شاخص‌های سلامت در حاشیه شهرها ارتقاء می یابد، ادامه داد: با اجرای این طرح به ازای حدود هر سه هزار نفر یک کارشناس به شهروندان ارائه خدمت می کنند.

ضرورت حفظ بیش از پیش کرامت انسانی

نباید فراموش کرد که اگر حداقل ها برای زندگی مناسب این حاشیه نشینان در شهرهای خود و یا شهرهای میزبان مهاجران مهیا بود، هیچکدامشان تن به چنین نحوه زندگی در حواشی شهرها و بدون امکانات حداقلی نمی دادند لیکن منصفانه نیست تا کرامت انسانی آنها را زیر پای گذاشته و همه آنها را منشاء مشکلات اجتماعی نامید.

بسیاری از این حاشیه نشینان مهاجر هستند و می خواهند در شهرهای مقصد نیز همان شیوه زندگی در دیار خود را داشته باشند که این تعارض فرهنگی هر دو سوی محور حاشیه نشینی یعنی جامعه و زاغه نشینان را با مشکلات عدیده ای روبه رو می سازد.

انتهای پیام /
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان

 
0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت