سه شنبه, 26 تير 1397 - الثلاثاء 05 ذو القعدة 1439 - Tuesday 17th July 2018

حوزه و دانشگاه دو بال علمی کشور/در وحدت حوزه و دانشگاه اقداماتی صورت گرفته اما کافی نیست

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
مدیر مدرسه حوزه علمیه مطلب خوان دامغان ؛
حوزه و دانشگاه دو بال علمی کشور/در وحدت حوزه و دانشگاه اقداماتی صورت گرفته اما کافی نیست
حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن مظهری گفت: تا کنون اقدامات زیادی برای این امر مهم انجام پذیرفته است که البته این اقدامات کافی نمی باشد و لازم ااست این ارتباط نزدیک تر و ریشه ای تر چه از لحاظ کمی و چه کیفی باشد.

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دو رکن اصلی انقلاب اسلامی حوزه و دانشگاه، باید برای اهداف مشترک از قبیل پیشرفت علم، توسعه کشور، تربیت دانشجو و نیروی انسانی همکاری متقابل می داشتند
به همین مناسبت 27 آذر ماه یاد روز شهادت شهید مفتح روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاری شد.
با حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن مظهری در خصوص این وحدت علمی کشور گفتگویی داریم که در ادامه می خوانید.

حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن مظهری در گفتگو با خبر نگار تیتر یک گفت: تا کنون اقدامات زیادی برای این امر مهم انجام پذیرفته است مانند تدریس ، تبادل اساتید بین حوزه و دانشگاه ، تدوین کتب درسی و ... که البته این اقدامات کافی نمی باشد و لازم ااست این ارتباط نزدیک تر و ریشه ای تر چه از لحاظ کمی و چه کیفی باشد لذا باید تفاهم هائی در این خصوص چه در عرصه فرهنگی ، سیاسی و علی الخصوص علمی در سطح کلان و مدیریتی حوزه و دانشگاه ها صورت پذیرد.

مدیر مدرسه حوزه علمیه مطلب خوان دامغان بیان کرد: از جمله برنامه هائی که میتوان با این اهداف و تعامل بیشتر برگزار نمود ، برگزاری نشست ها، همایش ها، اردوها، مشارکت در زمینه علمی و درسی (در دروس نزدیک از لحاظ محتوائی ) و ... میتوان نام برد .

حوزه و دانشگاه دو بال علمی کشور
این کارشناس علمی عنوان نمود: حوزه و دانشگاه دو بال علمی کشورهستند که پیشرفت و توسعه کشور اسلامی وابسته به اقدامات و تصمیم گیری های این نهاد هاست که علاوه بر این تعاملات لازم است تدوین علوم اسلامی نیز در دستور کار سیاستمداران وفرهیختگان این دو نهاد قرار گیرد زیرا علوم تدریس شده در برخی دانشگاه های ما متاسفانه ریشه در اعتقادات غربی دارد و تعریف آنها از جهان بینی با اسلام متتفاوت است .
شکل گیری تفکرات طلاب و دانشجویان براساس مدل غرب جای تامل دارد
وی ادامه داد: لذا نیاز است کتب دانشگاه ها در رشته های علوم انسانی بر اساس علوم دینی ما تدوین گردد چرا که وقتی ساختار ذهن و فکر دانشجویان بر اساس تفکرات غرب شکل بگیرد، خروجی این علوم مناسب و فرهیخته مسلمانان نمی باشد لذا تفاوت نگاه ها و استنبات ها از مسائل علمی مورد تقابل و تعارض با تفکرات و اعتقادات ما است لذا با این تفکر بخواهیم دانشجو تربیت نمائیم و از طرفی دنبال تعامل باشیم این امر امکان پذیر نمی باشد چرا که جمع دو نگاه، متفاوت غیر ممکن است .

تقابل های لیبرال با اسلام
حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن مظهری گفت: در رشته هائی که علوم انسانی نیستند اما دارای هدف مشترک هستیم ، جهت گیری در این علوم نیز برای ما مهم می باشد به عنوان مثال در اقتصاد هدف گذاری کشور های غربی بر اساس سرمایه داری می باشد ولی در علوم اسلامی بر اساس آیات قرآن عدالت می باشد که این از جمله تقابل های لیبرال با اسلام است .

گسترش علوم انسانی در دانشگاه ها
این کارشناس علمی ادامه داد: ما باید علوم انسانی را در دانشگاه ها گسترش بدهیم و هدف ما نیز گسترش علوم اسلامی باشد چرا که بر اساس اعتقادات ما دنیا و آخرت از هم جدا نمی باشد و دنیا راه رسیدن به تعالی و مدینه فاضله می باشد و هدف ما نیز دنیا گریزی نیست ، لذا علومی که تدوین و تدریس  میگردد بر پایه اسلام باشد که هنوز خیلی از این علوم تولید نشده است و این کاستی از حوزه ها در این مباحث نیز احساس میشود و این به علت عدم احساس نیاز در این خصوص قبل از انقلاب بود و برای اداره جامعه باید این مهم بر اساس تفکر اسلامی باشد و مراکز علمی و اندیشه ورزان با تعامل این دو نهاد صورت پذیرد تا این نیاز نیز تامین گردد.

مباحث موضوع شناسی جدی گرفته شود
استاد حوزه علمیه دامغان گفت: گام بعدی در این تعاملات می تواند اتفاق بیافتد در مباحث موضوع شناسی می باشد چرا که دانشگاه ها در شناخت دنیا مطالعات زیادی انجام داده اند و از این موارد برای شناخت موضوعات و احکام فقهی و واقعیات عالم هستی استفاده میشود و در طول زمان موضوعات در بخش های مختلف تغییر می کند.

روشن سازی انتظارات متقابل در تعاملات ریشه ای
وی اظهار کرد: نگاه کلی در بحث حوزه و دانشگاها نگاه مناسب نیست و بیشتر رو به سوی تقابل و تعارض دارد چرا که اهداف را مشترک و هم سو نکرده ایم و این باعث وجود خلاء شده است .
برگزاری اتاق های هم اندیشی و نشست ها ی مشترک در سطح اساتید و فرهیختگان با موضوع شناخت از اهداف یکدیگر و هم سوئی و اشتراک آن و روشن سازی انتظارات متقابل، این موضوعات را برای تعاملات ریشه ای هموار می سازد .

حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن مظهری گفت: اکنون خلاء اصلی علوم انسای اسلامی است اینکه نگاه تقابلی ایجاد شده است بعلت اینکه نگاه ما به جامعه، انسان، اقتصاد ، سیاست نگاهی است که از متن اسلام برنخواسته بلکه نگاهی است که برای ما ایجاد کرده اند بر پایه پروتستان، تجربه گرایی، علم گرایی در مقابل دین می باشد یعنی علم  و عقل را مقابل دین قرار داده اند و نکته خطا اینجا می باشد که باید حل شود ما می دانیم که در اسلام عقل و دین مقابل علم نیست بلکه معتقدیم عقل و علم جزء دین است که مورد غفلت قرار گرفته است.
ساختار زندگی در تضاد با آموخته ها
مدیر مدرسه حوزه علمیه مطلب خوان دامغان بیان کرد: غرب برای ما در حوزه دانشگاه محصولاتی را تولید کرده است که در غالب علوم انسان شناسی، جامعه شناسی،سیلست و اقتصاد ما بر اساس آن نسخه می اندیشیم و آن اندیشه را در حال تدرس و انتقال به نسل بعدی هستیم حال آنکه این تفکر در خیلی از موارد در حال تقابل با تفکر اسلام می باشد و با هم جمع نمی شوند.
در حالی که هر دو مسلمان هستیم داریم ساختار زندگیمان را می سپاریم به تفکری که در تضاد با آموخته های ما است و این جای بحث دارد.


نظرات مخالفان جامعه حاکمیتی غرب
استاد حوزه علمیه گفت:عجیب اینجاست که حرفها و نظرات مخالفان خود غرب که در درون جامعه حاکمیتی آنها هستند به ما نمی رسد و نمی گذارند نظرات آنها به ما برسد و یا از انتشار آن جلوگیری می کنند مانند ایان باربو که بعنوان یک کارشناس در خود جامعه غرب می باشد در این رابطه حرف دارند امام نطرات افرادی را از ایندست شما نه می بینید و نه می شنوید چون آنها به دنبال فرار از دین هستند و فکر می کنند دین اسلام هم مانند دین آنها دنیا گریز هست که اصلا اینگونه نیست.
خطراینجاست که این تفکرات در دانشگاه انسانهایی را می تواند تربیت کند که اسلامی حرف می زنند ولی سکولار زندگی می کنند و بزرگان زمان ما نیز به آن مانند حضرت آیت لله جوادی آملی اشاراتی نیز داشته اند پس لزوم وحدت حوزه و دانشگاه بیشتر از چیش احساس می شود.


انتهای پیام /
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت