در سال بیش از ۷ هزار واحد خون در دامغان اهدا می شود

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
سرپرست اداره انتقال خون دامغان :
در سال بیش از ۷ هزار واحد خون در دامغان اهدا می شود
سرپرست اداره انتقال خون شهرستان دامغان گفت : شهرستان دامغان در شاخص اهداء خون بر حسب جمعیت رتبه اول را در استان سمنان و در شاخص اهدا مستمر خون رتبه اول در کل کشور را داراست و ظرفیت بالایی در امر اهدا خون دارد.
دکتر صدیقه مسعودیان سرپرست اداره انتقال خون دامغان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تیتریک ضمن اشاره به اینکه پایگاه انتقال خون شهرستان دامغان در سال ۶۳ همزمان با پایگاه سمنان شروع به فعالیت کرد گفت : مرکز انتقال خون دامغان با ۱۱ پرسنل دارای بخش های خون گیری ، فرآوری و پخش خون می باشد و میانگین بیش از ۸ هزار نفر در سال مراجعه جهت اهدا خون دارد.
 
وی افزود : بر اساس شاخص اهداء خون در کشور از هر هزار نفر ، ۲۶ نفر اهداء کننده هستند که این آمار در دامغان تقریبا از هر هزار نفر ، ۷۶ نفر اهداء کننده خون می باشد و آمار بالایی نسبت به میانگین کشوری است و همچنین بالای ۸۵ درصد از کل اهدا خون در این پایگاه ، اهدا مستمر می باشد  که باز هم از میانگین کشور خیلی بالاتر هستیم و چندین سال متوالی در این شاخص صدر نشین کشوری بوده ایم.
 
سرپرست اداره انتقال خون دامغان ، به استیجاری بودن  ، فرسوده و غیر استاندارد بودن ساختمان اشاره کرد و گفت : در سال ۹۰ ، متعاقب سفر ریاست جمهور محترم وقت ، دستور احداث ساختمان جدید اداره داده شد و تا کنون به علت کسری بودجه بیش از ۱۵ درصد پیشرفت نداشته و با توجه به ظرفیت های شهرستان و رتبه های برتر کشوری در شاخص های مذکور و بالا بودن کیفیت فرآورده های تولیدی در پایگاه انتقال خون دامغان،  میتوان از این پتانسیل با ورود خیرین عرصه بهداشت و درمان و همت مسئولین بیشتر استفاده کرد و با این مهم می توان در توسعه عملکرد انتقال خون در  استفاده از خون های اهدایی بالاخص در صنعت داروسازی و تهیه پلاسما بهره برد.
 
دکتر مسعودیان اذعان داشت : در پایگاه انتقال خون دامغان خون گرفته شده فرآوری شده و پلاکت ، پلاسما و پک سل و سایر محصولات خونی  از آن تهیه می شود و پلاسمای تهیه شده در صنایع دارویی داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد .
 همچنین پلاکت و پک سل و سایر محصولات تهیه شده در این پایگاه علاوه بر مصرف بیمارستان دامغان،  به سایر بیمارستان های استان و همچنین به بیمارستان های استان تهران و اخیرا هم به استان سیستان و بلوچستان  ارسال می گردد.
 
صدیقه مسعودیان اظهار کرد : شاخص اهداء خون بانوان در شهرستان دامغان پایین است و با توجه به اینکه طبق تحقیقات و بررسی ها، خون خانم ها سالم تر از خون آقایان می باشد انتظار می رود استقبال این عزیزان در امر خیر خواهانه اهدا خون افزایش یابد و بانوان گرامی شهرستان نباید نگران کم خونی و سایر عوارض مربوط به اهدا خون باشند چرا که در بدو ورود این عزیزان تست هموگلوبین گرفته می شود و  کم خونی آنها مورد بررسی قرار می گیرد. 
 
سرپرست اداره انتقال خون دامغان یاد آور شد : آمار موارد مثبت از نظر بیماریهای واگیر مثل هپاتیت و ایدز در پایگاه انتقال خون دامغان بسیار پایین می باشد  و از ابتدای مهر ماه ۹۷ طرح رایگان واکسیناسیون هپاتیت B توسط سازمان انتقال خون و زیر نظر وزارت بهداشت برای کلیه اهداء کنندگان خون مستمر در حال اجرا است و تا کنون بیش از ۸۵۰ نفر در دامغان برای تزریق واکسن به مراکز بهداشت و درمان معرفی شده اند.
 
صدیقه مسعودیان در پایان به بالا رفتن سن اهداء کنندگان مستمر خون  در دامغان اشاره کرد و از جوانان دامغانی خواست  در اهداء خون و هدیه دادن زندگی به همنوعانشان حضور پر رنگ و  فعال داشته باشند و همچنین ایشان اعلام کردند که جهت رفاه اهداکنندگان عزیز ، پایگاه انتقال خون دامغان علاوه بر ساعات صبح ، یک شنبه ها بعد از ظهر از ساعت ۴ الی ۸ شب نیز میزبان اهداکنندگان عزیز می باشد ، منتظر حضور پر مهرتان هستیم.
انتهای پیام / م
0
Your rating: None

Comments

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت