دوشنبه, 28 خرداد 1397 - الاثنين 05 شوال 1439 - Monday 18th June 2018

سناریوهایی برای ایفای نقش موثر در اقتصاد مقاومتی

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
سناریوهایی برای ایفای نقش موثر در اقتصاد مقاومتی
با نگاهی به سناریوهای زیر می توان تا حدودی این مشکل را برطرف و از بروز آن در طرح های آینده پیشگیری کرد.

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛ با توجه به لزوم حرکت در جهت اقتصاد مقاومتی با هدف پاسخ به نیاز داخل، خودکفایی، اشتغالزایی  ودرونزا بودن اقتصاد که از مهم ترین لازمه های استقلال اقتصادی است و با توجه به مشکلات موجود درکسب وکارهایی که با این هدف (کسب وکارهایی که با وامهای اقتصاد مقاومتی تامین مالی می شوند) ایجاد شده سناریوهای  زیر درجهت ایجاد هرچه بهتر فعالیت این کسب وکار برای نائل آمدن به اهداف مد نظر ارائه می شود.

عمده مشکلات این کسب و کار ها بنابر آمارهای شفاهی موجود مشکل فروش محصولات و عدم وجود بازار لازم برای تولیدات این کسب وکارها می باشد.

با نگاهی به سناریوهای زیر می توان تا حدودی این مشکل را برطرف و از بروز آن در طرح های آینده پیشگیری کرد.

سناریو اول

اساس خرید فروش و اطلاحا به وجود آمدن بازارها نیاز و لزوم پاسخ گویی به آن است.

به عنوان مثال: درفصل زمستان برای جلوگیری از سرما ومحافظت دربرابرآن نیاز به لباس گرم داریم.همچنین دامداری است که با پشم گوسفندانش لباس گرم تهیه می کند پس مطابق با توضیح فوق باید به سراغ دامدار رفته و از او لباس گرم بخریم؛ قطعا دامدار هم نیازهایی دارد و با پول حاصل از فروش لباسها به خرید نیازهای خود اقدام می­کند با نگاهی وسیع تر به این نقل وانتقالات وباتوجه به تنوع بالای نیازها وپاسخ و به آنها  بازارها شکل می­گیرند ودراین بازارها گردش پول صورت می گیرد که به مانند گردش خون برای بدن برای اقتصاد لازم است.

سناریو دوم

شهرستان دامغان با دارا بود تنوع اقلیم های آب و هوایی در شمال و جنوب خود و هم چنین عبور جاده مواصلاتی  غرب به شرق وشمال به جنوب کشور از آن فرصت تشکیل بازارهای متعدد را به دلیل متنوع بودن نیاز ها دارد.

یعنی با توجه به نیاز های موجود دراقلیم شمالی که سرد وکوهستانی است و اقلیم جنوبی که گرم وخشک است؛ وهم چنین نیاز مسافران عبوری از جاده ذکر شده این امکان را فراهم می کند که بازارهای زیاد با تنوع بالا برای پاسخ به این نیاز ها شکل بگیرد.

به عنوان مثال گردو درشمال دامغان تولید می شود و پسته در جنوب دامغان درنتیجه بازار گردو در جنوب دامغان مناسب تر و بازار پسته درشمال شهرستان.

سناریو سوم

با توجه به فرصت  بالقوه برای ایجاد بازارهای مختلف لازم است مطالعاتی در خصوص نیازها موجود در این منطقه، توانایی ها و فرصتهای نهفته در هر منطقه (بخش شمالی وجنوبی ومسافران عبوری) و سازو کار پاسخ به این نیاز ها بصورت مکتوب ومستند بررسی گردد . یعنی تحقیق انجام دهیم که نیاز های افراد موجود در شهر چیست. دراین میان مشارکت اهالی محلی در میزان شفافیت بررسی های صورت گرفته بسیار حائز اهمیت است .

سناریو چهارم

لزوم ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای افراد و بنابر اطلاعات حاصل شده از نیازها و بازارهای احتمالی برای پاسخ به این نیازها با تطبیق توانایی و فرصتهای موجود درمیان افراد محلی ونیاز های شناخته شده می­توان تولید هدفمندی انجام داد که هم اشتغال زایی وبالطبع آن درآمدزایی و هم پاسخ به نیازها را به نحو احسن پوشش دهد.

سناریو پنجم

ممکن است برای پاسخ به برخی از نیازهای موجود دانش و مهارت لازم برای تولید و... دردسترس نباشد. برای این منظور می توان از آموزش و یا خرید محصولات ازسایر بازارها و فروش آنها در باز ار مورد نظر استفاده کرد.

دراین میان باید مراقب بود که تامین نیاز از  بازارهای دیگر تعادل های موجود درآنها را به هم نزد.

تهیه وتنظیم سید رشید شاهچراغ

دانش آموخته مدیریت کارآفرینی دانشگاه تهران


انتهای پیام /
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت