شنبه, 2 تير 1397 - السبت 10 شوال 1439 - Saturday 23rd June 2018

ضرورت آمایش سرزمین بر پایه رونق گردشگری مذهبی در استان سمنان

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
ضرورت آمایش سرزمین بر پایه رونق گردشگری مذهبی در استان سمنان
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان سمنان با بیان اینکه مطالعات انجام شده پیرامون آمایش سرزمین در استان ناکافی است، گفت: آمایش سرزمین بر پایه رونق گردشگری مذهبی یک ضرورت است.

به گزارش گروه فرهنگی تیتریک دامغان به نقل از مهر نیوز، حجت‌الاسلام علی شکری صبح شنبه در گفتگو با خبرنگاران ضمن یادآوری برگزاری همایش ملی آمایش سرزمین در شاهرود طی هفته گذشته، با بیان اینکه آمایش سرزمین به شکل‌دهی فیزیکی بخش‌های مختلف شهری منجر می‌شود، ابراز داشت: آمایش سرزمین به شناخت توانمندی‌های توسعه و قابلیت‌های مکانی یک منطقه کمک می‌کند لذا با توجه به قرار گرفتن استان سمنان در مسیر حرم تا حرم آمایش سرزمین بر اساس رونق گردشگری مذهبی یک ضرورت است.

وی افزود: استان سمنان ازنظر جغرافیایی در مسیر کریدور شرق به غرب و شمال به جنوب قرارگرفته است لذا این موقعیت خاص می‌تواند برنامه ریزان آمایشی را بر این امر واقف کند تا مدیریت طراحی شهری را با رعایت الزامات و ملاحظات بر اساس آمایش گردشگری مذهبی سوق دهند.

فرهنگ و مذهب در آمایش سرزمین نقش اساسی دارند

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان بابیان اینکه فرهنگ و مذهب در آمایش سرزمین نقش اساسی دارند، ابراز داشت: تأکید دین همواره بر نظم، انضباط و عدالت است لذا هر پدیده فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی حاکم در جامعه اگر در جایگاه خودش قرار گیرد متناسب با وضع موجود سرزمینی به معنای تحقق عدالت خواهد بود.

شکری بابیان اینکه کاشت درخت یا تأسیس کارخانه درجایی که با آن خاک و آب مطابقت نداشته باشد خلاف عدالت است، تصریح کرد:  آمایش سرزمین درواقع به ما این نکته را یادآور می‌شود هر چیزی در صورتی می‌تواند تداوم داشته باشد که متناسب با اقتضائات اقلیمی، زمین، خاک، آب‌وهوای آن منطقه جغرافیایی تعریف شود.

وی بابیان اینکه پیرامون نقش دین، فرهنگ و مذهب در حوزه آمایش سرزمین باید مطالعات بیشتری صورت گیرد، ابراز داشت: باید عدالت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی را به معنای واقعی با ایجاد آمایش سرزمین در اقصی نقاط کشور نهادینه کنیم.

سازمان تبلیغات اسلامی می‌تواند در مبانی فکری و دینی آمایش سرزمین ایفای نقش کند

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان بابیان اینکه این نهاد می‌تواند در مبانی فکری و دینی آمایش سرزمین ایفای نقش کند، ابراز داشت: در حوزه فرهنگ و مذهب در بخش عملیات و اجرای آن و همچنین در بخش نیازمندی‌های فرهنگی و مذهبی بر اساس آمایش سرزمین همفکری‌های لازم را خواهیم داشت.

شکری در ادامه تصریح کرد: آمایش سرزمین در شهرها به‌درستی و در معنای خاص خودش تحقق پیدا نکرده است چرا که عموماً در ساختارهای برنامه‌ریزی نیازمندی‌های شهری در نظر گرفته نمی‌شود.

وی بابیان اینکه در آمایش سرزمین سه عنصر اقلیم، نیروی انسانی و سرمایه دخیل هستند، افزود: دین عدالت را مطرح می‌کند که مبنای اندیشه یک سرزمین است لذا این مقوله باهم گره خورده‌اند و آمایش سرزمین از عدالت جدا نیست.

انتهای پیام/

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت