شنبه, 2 تير 1397 - السبت 10 شوال 1439 - Saturday 23rd June 2018

ضرورت بازسازی و بهسازی مسجد در آیینه آموزه های دینی

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
ضرورت بازسازی و بهسازی مسجد در آیینه آموزه های دینی
یکی از مصادیق مهم تکریم و گرامیداشت مسجد، «بازسازی و بهسازی مسجد» است که مایه وقار و تکریم آن خواهد بود.

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛ مسجد، به عنوان نخستین پایگاه اسلام شناسی و مهم ترین جایگاه انسان سازی، همواره مورد توجه فرهیختگان و فرزانگان دینی بوده است، از این رو در تعابیر اسلامی، از اهمیت مسجد سخنان فراوانی به میان آمده است؛ پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند: «المساجد بيوت الله في الارض»‏ مساجد خانه های خدا در زمین است. و نیز فرمودند: «أَحَبُّ الْبِقَاعِ إِلَي اللَّهِ الْمَسَاجِدُ» مساجد، محبوب ترین مکان ها در نزد خداوند است.
پایه گذاری مسجد به عنوان اولین خانه بر روی زمین، تأسیس مسجد در مدینه به عنوان اولین فعالیت فرهنگی پیامبر اکرم (ص)، پاداش فراوان خداوند در برابر ساختن و بازسازی مسجد و... همه و همه از اهمیت مسجد در نگاه پیشوایان دین حکایت دارند.
با توجه به اهمیت و قداست مسجد، در آیات و روایات معصومین (ع)، احکام، آداب و اسرار بسیاری برای مسجد بیان شده است که از آن جمله می توان به ضرورت «توقیر» و پاسداری از وقار و وزانت مسجد اشاره کرد.در این باره امام صادق (ع) کسانی را که به حفظ و پاسداری از وقار و وزانت مسجد بی توجهی نمایند، محروم از رحمت خدا دانسته و فرمودند: «مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ مَنْ لَمْ يُوَقِّرِ الْمَسْجِدَ» هرکس مسجد را گرامی ندارد، از رحمت خداوند محروم است.
از جمله ابعاد تعظیم و بزرگداشت مسجد، «پیراستگی آن از آلودگی ها و ناملایمات و پیراستگی آن به زینت ها و زیبایی ها» است.

امام باقر (ع) از پدران خود چنین روایت کرده اند: مَنْ وَقَّرَ بِنُخَامَتِهِ الْمَسْجِدَ لَقِيَ اللَّهَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ ضَاحِكاً قَدْ أُعْطِيَ‏ كِتابَهُ بِيَمِينِه ‏ هر کس مسجد را بزرگ شمارد در روز قیامت خدا را شادمان ملاقات خواهد کرد در حالی که نامه اعمالش به دست راست وی داده خواهد شد، همچنین امام کاظم (ع) درباره آراستگی مسجد از رسول اکرم (ص) چنین روایت نموده اند: «جَمِّرُوهَا فِي كُلِّ سَبْعَةِ أَيَّامٍ» مساجد را در هر هفته معطر نمایید.
از دیگر ابعاد تکریم و بزرگداشت مسجد، «لزوم پرهیز از اجرای حدود الهی در مسجد» است، از این رو در روایات اسلامی آمده است؛ رسول خدا (ص) از اجراى حدود در مساجد نهى مى‏كرد و اميرالمؤمنين (ع) پيوسته دستور مى‏داد تا كسى را كه حدّى بر او ثابت است، از مسجد خارج سازند. در تحلیل این حکم ، سخنان فراوانی مطرح شده که از آن جمله می توان به ضرورت حفظ کرامت و متانت مسجد اشاره کرد، چراکه در این صورت عده ای به قصد تماشا، پا به مسجد می گذارند و عده ای نیز ممکن است با مشاهده این صحنه، حرمت مسجد را زیر پا بگذارند، از این رو از اجرای حدود در خانه خدا جلوگیری به عمل آمده است.

یکی دیگر از مصادیق مهم تکریم و گرامیداشت مسجد، «بازسازی و بهسازی مسجد» است که مایه وقار و تکریم آن خواهد بود.بنا نهادن مسجد و نیز عمران و بازسازی آن در کلام پیشوایان دینی از اهمیت بسیاری برخوردار است تا آنجا که پیامبر خدا (ص) آبادگران و بنا کنندگان مسجد را اهل خداوند دانسته و فرموده اند: «ان عمّار بيوت الله هم اهل الله» ‏ ‏ همانا آبادگران و سازندگان خانه های خداوند، اهل خدا به شمار می روند، همچنان که در سخنی دیگری ایشان را تا آن اندازه مقرّب آستان رفیع الهی دانسته که از آنان به عنوان همسایگان خداوند یاد کرده اند؛ «يقول الله عز و جل يوم القيامة: أين جيراني؟ فتقول الملائكة: و من ينبغي آن يكون جارك، فيقول: عمّار مساجدي» خداوند عزوجل در روز قیامت ندا سر می دهد که همسایگان من کجایند؟ پس فرشتگان می پرسند: خدایا! چه کسی شایسته است همسایه تو باشد؟ پس خداوند می فرماید: آبادگران و سازندگان مساجد من.
در مقابل، بی توجهی نسبت به عمران و آبادی مسجد، شکایت و نارضایتی مسجد را به دنبال خواهد داشت از این رو حضرت علی (ع) فرموده اند: «مسجدِ خراب در پيشگاه خدا شكايت مي‏كند و اگر مردم مجددا به آباداني آن مسجد بپردازند خوشحال مي‏شود. آن چنان كه يكي از شما گم شده‏اي داشته باشد و پيدا شود» این روایات و ده ها روایت دیگر همه حکایت از آن دارد که مساجد از جانب خداوند دارای حقوقی بوده و مسلمانان در قبال مساجد وظائف مهمی همچون بازسازی و نوسازی آنها را به عهده دارند.

 
اما در این میان، توجه به این نکته لازم و ضروری است که هرکسی نمی تواند برای بناء مسجد اقدام نماید بلکه خداوند منان، شرائطی را برای بانیان، معماران و متولیان مسجد بیان داشته است؛ «إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وأَقَامَ الصَّلاةَ وَ آتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ يَخْشَ إِلَّا اللَّهَ فَعَسَى‏ أُوْلئِكَ أَن يَكُونُواْ مِنَ الْمُهْتَدِينَ» مساجد خدا را تنها كسانى بايد آباد كنند كه به خدا و روز قيامت ايمان دارند و نماز را به پا داشته و زكات مى‏پردازند و جز از خدا نمى‏ترسند. بر این اساس تنها کسانی می توانند به عمران و آبادی مسجد همت گمارند که دارای باورهای دینی صحیح بوده و از رفتاری صالح،بهره مند باشند، همچنان که لازم است افرادی شجاع و نفوذ ناپذیر باشند و جز در برابر خداوند سر تعظیم فرود نیاورند
از این رو خداوند مشرکان و خدا ناباوران را از تعمیر و بازسازی مسجد، بازداشته است؛«ما كانَ لِلْمُشْرِكِينَ أَنْ يَعْمُرُوا مَساجِدَ اللَّهِ» مشركان حق ندارند مساجد خدا را آباد كنند و نیز ائمه هدی (ع) ما را خدمت رسانی به مساجدی که به دست ظالمان و ستمگران ساخته می شود، برحذر داشته اند.

محدث کبیر مرحوم فیض کاشانی (ره) می فرمایند: «تعمیر و ساختن مسجد» در این آیه، شامل مرمّت، نظافت، روشنايى و نیز تدريس و تبليغ در مسجد می باشد.»
اما در میان مصادیق گوناگون تکریم و بزرگداشت مسجد، یکی از روشن ترین نمونه های برجسته توقیر و گرامیداشت مسجد، «ممانعت و جلوگیری از ورود مشرکان و کافران به مسجد» است، چرا که مشرکان و کافران، شایستگی ورود به مکان های مقدس را ندارند. این سخن، به پشتوانه دلیل قرآنی (آیه 28 سوره مبارکه توبه) و نیز برهان عقلی بیان شده است، زیرا وقتی مشاهده می کنیم که دولت ها و کشورها از ورود اتباع کشورهای دیگر به مملکت خود جلو گیری می کنند، تا از طریق آزمایش پزشکی به سلامت آنها اطمینان پیدا کنند، حال که سلامت جسمانی تا این اندازه دارای اهمیت است، پس چگونه سلامت روحی و فکری چنین نباشد. آیا اسلام این حق را ندارد تا از سلامت فکری پیروانش محافظت نماید!؟
پیشوای پرهیزکاران حضرت علی (ع) در این باره می فرمایند: «لَتَمْنَعُنَّ مَسَاجِدَكُمْ يَهُودَكُمْ وَ نَصَارَاكُمْ وَ صِبْيَانَكُمْ وَ مَجَانِينَكُمْ أَوْ لَيَمْسَخَنَّكُمُ اللَّهُ قِرَدَةً وَ خَنَازِيرَ رُكَّعاً سُجَّدا» یا می بایست از ورود یهودیان و مسیحیان و کودکان و دیوانگان به مساجد جلوگیری نمایید و یا آنکه خداوند شما را در حال رکوع و سجود به شکل بوزیه و میمون، مسخ خواهد کرد.

حتی بیشتر فقیهان شیعه، بر این باورند که غیر مسلمان به هیچ عنوان نمی تواند داخل هیچ یک از مساجد شود. در مباحث فقه در بحث جهاد، آنجا که به احکام اهل ذمّه می رسند، این موضوع را مطرح می کنند و "وارد نشدن به مسجدها را " به عنوان وظیفه اى که هر کافر ذمی باید رعایت کند، بر می شمارند. وقتى کافران ذمی، که در حمایت حکومت اسلامی روزگار می گذرانند، نتوانند به مسجد وارد شوند، تکلیف مشرکان و ملحدان و کافرانی که در شهرهاى کفر زندگی می کنند، روشن است، یعنی ممنوع بودن براى آنان شدیدتر خواهد بود.
علامه حلی احترام به مسجد و نیز بایستگی دور نگه داشتن مساجد از ناپاکی ها را علت ناروایی ورود آنها به مساجد دانسته و فرموده اند: «لأنه مسجد فلایجوز لهم الدخول کالحرم و لقوله (ص) جنبوا مساجدکم النجاسة کالحرم» زیرا مسجد است، پس بر ایشان جایز نیست در حرم داخل شوند و نیز بر اساس فرمایش پیامبر اکرم (ص) که فرمودند: نجاست را از مساجد دور کنید همچنان که از حرم دور می دارید.
همچنین مرحوم شیخ محمد حسن نجفی در کتاب ارزشمند جواهر الکلام در این باره فرمودند: «... مضافا الی مایستفاد من التفریع فی الآیة المفید للاشتراک بینه و بین غیره من المساجد ایضا خصوصا مسجد النبی (ص) وغیره من المساجد ضرورة اعتبار التعظیم فیها اجمع »
... افزون بر این، از تفریع (نرفتن به مسجد بر ناپاکی) در آیه می‌توان نقطه اشتراکی را بین مسجدالحرام و دیگر مساجد استفاده کرد، بویژه مسجدالنبی چرا که بزرگداشت همه مساجد ضروری است.
در استانه پانزدهم دی روز بزرگداشت مسجد تاریخانه لازم به یادآوری است که در این روزگار که مساجد تاریخی به عنوان اسناد ارزشمند فرهنگ و دیانت هر منطقه، از نظر تاریخی و هندسی مورد ارزیابی قرار می گیرد، مبادا بُعد فقهی و دینی آمد مورد غفلت و فراموشی قرا گرفته تا خدای ناخواسته به بهانه جذب گردشگر و ایجاد رونق اقتصادی، شکایت و ناخوشنودی خداوند را در پی داشته باشد.

به امید آبادی روز افزون دیار تدین و تمدن ، دامغان....

مصطفی ترابی
حوزه علمیه قم
14/10/1395 ه ش
5 ربیع الثانی 1438 ه ق

انتهای پیام /
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت