شنبه, 2 تير 1397 - السبت 10 شوال 1439 - Saturday 23rd June 2018

مرکز بین‌المللی توسعه ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در تبریز افتتاح شد

@count ساعتارسال به دوستان
مرکز بین‌المللی توسعه ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در تبریز افتتاح شد
آیین افتتاح مرکز بین‌المللی توسعه ورزش‌های زورخانه ای و پهلوانی در مجموعه ورزشی و زورخانه شهدای خطیب برگزار شد.

به گزارش سرویس ورزشی تیتریک دامغان وبه نقل از سایت خبرگزاری تسنیم :  در این مراسم که محسن مهرعلیزاده، رئیس فدراسیون بین المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی، صادق نجفی شهردار تبریز، افشین دبیری، رئیس شورای شهر تبریز، مسئولان فدراسیون جهانی ورزش های زورخانه‌ای، تنی چند از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز و مسئولان ورزشی استان آذربایجان شرقی نیز حضور داشتند، این زورخانه رسما افتتاح شد.

شهر آگاه، شهروند آگاه؛ شعار امسال شهرداری تبریز

شهردار تبریز که نخستین سخنران این مراسم با شکوه بود، درباره افتتاح مرکز بین المللی توسعه ورزش های زورخانه ای و پهلوانی اظهار داشت: هدف سازمان ورزش شهرداری تبریز توسعه ورزش های همگانی و اخلاق مدار است که ما امیدوار هستیم این اقدام با کمک هر چه بیشتر شورای شهر روند رو به رشدی را طی کند و باید در اینجا از تمام دست‌اندرکارانی  که در برگزاری این مسابقات و همایش‌ها تلاش می کنند، تشکر کنم.

وی افزود: با توجه به شعار سال گذشته ما که شعار تبریز من، شهر سالم و شهروند سالم بود ما فعالیت های فرهنگی و ورزشی را داشتیم تا به این شعار جامه عمل بپوشانیم که خوشبختانه و به لطف خدا استان آذربایجان شرقی توانست مقام ها و افتخارات زیادی را در عرصه های مختلف کسب کند. تاریخ غنی و چندین و چند ساله تبریز حضور این شهر در عرصه های مختلف را نشان می دهد.

نجفی گفت: با توجه به حضور بیش از 20 کشور در مسابقات قهرمانی آسیایی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی که در تبریز برگزار می شود ما اطمینان داریم که ورزش های پهلوانی و زورخانه ای در کشورهای زیادی شناخته شده اند.

می خواهیم ورزش‌های زورخانه را به المپیک ببریم

محسن مهرعلیزاده نیز در افتتاحیه این مرکز با تشکر از تمام حضار و پیشکسوتان و تشکر ویژه از شهردار کلان شهر تبریز، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر تبریز ، استاندار آذربایجان شرقی ، حمایت ها و کوشش های اداره کل تربیت بدنی ، میر معصوم سهرابی و سازمان ورزش شهرداری تبریز و کتر شعر دوست به عنوان یکی از مشاهر آذربایجان اظهار داشت:مشاهر و افتخارات شهر تبریز با حضور خود جلوه ویژه ای به این مراسم بخشیده اندواین افراد با برگزاری این مراسم، کارایی، لیاقت و کفایت شهر تبریز را در تاریخ نگاشتند.

وی افزود: اواخر سال 1380، زمان حضور بنده در کسوت ریاست سازمان تربیت بدنی و در مواقعی که ورزش زورخانه ای تبدیل به یک اثر باستانی می شد و دیگر شاهد برگزاری مسابقاتش در مواقع مختلف نبودیم، ما پس از رهنمود ها و استقبال مقام معظم رهبری از طرح توسعه این ورزش در سطح جامعه شروع به برنامه ریزی برای آن کرده و اواسط سال 1383 توانستیم پس از چند سال برنامه‌ریزی و تحقیق، فدراسیون بین المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی را به ثبت جهانی برسانیم.

مهر علیزاده در مورد ارزش‌های والای ورزشی پهلوانی و زورخانه‌ای گفت: بر خلاف ورزش‌های زورخانه‌ای که فرهنگی ایرانی اسلامی را دارد، در ورزش‌های دیگر سلامت جسم همیشه اولویت اصلی بوده است؛ به طور مثال، ورزشکار در جودو باید از وارد شدن ضربه به بدن خود جلوگیری کند و در کاراته نیز با وارد کردن ضربه به حریف امتیاز می گیرد.

وی تصریح کرد: ارزشی که ورزش‌های زورخانه‌ای وجود دارد در هیچ یک از ورزش‌های دیگر یافت و ماجرای پوریای ولی که پهلوان بزرگ تاریخ این رشته محسوب می‌شود در هیچ یک از ورزش های دیگر تکرار نمی شود.

رئیس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی با اشاره به حضور گسترده کشورهای مختلف در این رشته خاطرنشان کرد: فدراسیون بین‌المللی ورزش های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی با حضور 22 کشور مختلف کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر 84 کشور با این ورزش آشنایی کاملی را دارد و این باعث خوشحالی ما محسوب می‌شود که یک ورزشکار غیرمسلمان برای ورود به گود پهلوانی از واژه "رخصت" استفاده می‌کند.

وی تاکید کرد: هنوز بعد از 11 سال حضور در این رشته، زمانی که یا علی گفتن ورزشکارانی را می‌بینم که چیزی از اسلام نمی دانند، اشک در چشمانم جمع می‌شود. علاوه بر این ورزشکاران ما حتی مرشد هایی را در کشورهای غیرفارسی زبانی همچون موزابیک و نپال تربیت کرده‌ایم که در زورخانه اشعار فارسی می‌خوانند.

مهرعلیزاده گفت: تمامی این مسائل توسعه فرهنگ غنی ایرانی در جهان را نشان می‌دهد که ما در حال حاضر برای توسعه هر چه بیشتر این فرهنگ هر 2 سال یک بار مسابقات قاره‌ای را برگزار می‌کنیم و حتی در کشورهای آمریکایی به دلیل اختلاف ساعت از ساعات ابتدایی صبح افراد ما پشت کامپیوتر نشسته و به صورت آنلاین اصطلاحات این رشته را از ایران به آنان آموخته و آموزش می دهند.

وی در خصوص چارت سازمانی فدراسیون بین المللی ورزش‌های زورخانه ای و کشتی پهلوانی تصریح کرد: با توجه به اساسنامه ای که برای این فدراسیون تدوین شده است، رئیس فدراسیون همیشه از کشور ایران خواهد بود و علاوه بر آن هیئت رئیسه ای را خواهد داشت که 3 عضو دارد و این روند همیشه حفظ می‌شود.

رئیس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی تاکید کرد: تبریز شهر اولین‌ها است و با برگزاری این مسابقات نیز، اولینی دیگر برای این شهر ثبت شد که نخستین آن برگزاری جلسه هیئت رئیسه تو ام با برگزاری مسابقات در یک شهر بود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این موضوع، این مرکز به عنوان اولین مرکز از حدود 12 مرکزآموزش و توسعه بین المللی ورزش های زورخانه‌ای و پهلوانی است که افتتاح شد و آموزش بخش اعظمی از کشور های همسایه آسیایی و اروپایی را نیز بر عهده خواهد داشت.

مهرعلیزاده با اشار به برگزاری همایش صلح جهانی گفت: حدود 150 نفر از نمایندگان کشورهای مختلف آمادگی خود برای تکرار چنین برنامه‌هایی را اعلام کردند و ما امیدوار هستیم که بتوانیم با گسترش ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای صلح و امنیت را نیز در جهان گسترش بدهیم.

رئیس فدراسیون بین المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در خصوص ایجاد مقرهای مختلف این فدراسیون در قاره‌های مختلف گفت: برای توسعه این ورزش در سطح جهان به زودی قرار است ما مقرهایی را در قاره های مختلف ایجاد کنیم و در این مقرها، آموزش این ورزش را هم به علاقه‌مندان داشته باشیم.

وی تصریح کرد: علاوه بر کشور های عربی، ما چند کشور را نیز در آسیای دور، مرکزی و میانه نیز برای ایجاد این مقرها در نظر گرفته ایم.همچنین در غرب آسیا نیز کشور ایران و شهر سرفراز تبریز برای این موضوع انتخاب شد که برای اولین بار یکی از این مقرها افتتاح شده و با افتتاح این مقر، اولین دیگری در شهر اولین‌ها ثبت گردید.

مهرعلیزاده اظهار داشت: این مرکز متعلق به تمام کشور های جهان است که ما امیدواریم تبریز همانند گذشته، مانند چراغ فروزانی بتواند در توسعه فرهنگ و ورزش موفق باشد.برای توسعه این ورزش نیاز به حمایت هر چه بیشتر و مستمر مردم و مسئولین شهر تبریز داریم.

وی افزود: با سازماندهی و برنامه‌ریزی که انجام دادیم جلو می‌رویم و امیدوار هستیم که در آینده بتوانیم حتی این رشته را به المپیک نیز ببریم و برای کشورمان افتخار آفرین باشیم.

برگزاری مسابقات مختلف با چنین سطح بالایی نشان از لیاقت مهر علیزاده دارد

علی‌اصغر شعردوست نیز در مراسم افتتاح مرکز بین المللی توسعه ورزش های زورخانه ای و پهلوانی با تقدیر و تشکر از حضور رئیس فدراسیون بین المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، شهرداری تبریز، رئیس شورای شهر تبریز و نائب رئیس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی اظهار داشت: اگر تا چند وقت پیش نشانی از عظمت سال های دور تبریز را نمی دیدیم از چند وقت پیش و با توجه به آمار سازمان ملل دوباره تبریز به روزهای خوب خود باز گشته است.

وی افزود: سال‌ها پیش و زمانی که هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت وزرای تبریزی خود را مسئول آبادانی شهر تبریز معرفی کرد، آنان اعلام کردند که اگر بخواهیم برای شهر خود کار کنیم انتقادات زیادی متوجه ما می شود اما آنان این موضوع را از یاد برده بودند که وزرایی که از سایر شهر ها در کابینه رئیس جمهور حضور دارند برای شهر خود تلاش های زیادی را می‌کنند.

شعردوست خاطرنشان کرد: بر خلاف آنان اما محسن مهر علیزاده جایگاه خود را فراموش نکرده و خدمات شایسته‌ای را به شهر تبریز ارائه داده و مسابقات قهرمانی زورخانه ای و کشتی پهلوانی آسیا را پس از تهران در شهر تبریز برگزار کرد.

وی با اشاره به قدمت بالای شهر تبریز تصریح کرد: هفتصد سال پیش و زمانی که حتی قاره آمریکا به وجود نیامده بود و اروپا نیز درگیر و دار رنسانس قرار گرفته بود، شهر تبریز دارای مکانی به نام مقبره‌الشعرا بود و مردمانش نیز می دانستند که باید مکانی برای تدفین افراد برجسته این شهر داشته باشند.

شعردوست در عملکرد محسن مهر علیزاده گفت:با شناخت دقیقی که وی از واژه ورزش دارد مطئنا می تواند عملکرد بسیار موفقی را در این سمت داشته باشد. امروزه در همه جای دنیا نام حضرت علی (ع) بر سر در زورخانه ها قرار دارد که این نام مقدس دائما بر سر زبان مرشد ها نیز می چرخد و اینکه شهر تبریز توانسته است چنین مسابقاتی را با این سطح برگزار کند افتخاری برای این شهر و مردمانش نیز محسوب می شود که نشان از لیاقت محسن مهر علیزاده دارد.

 
 

انتهای پیام/

پایگاه خبری تحلیلی شهرستان دامغان

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت