سه شنبه, 26 تير 1397 - الثلاثاء 05 ذو القعدة 1439 - Tuesday 17th July 2018

منتظر حضور مردم در جلسات شورای شهر هستیم/ شوراها از اهداف اولیه خود فاصله گرفته اند

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس شورای شهر دامغان در گفتگو با مرآت:
منتظر حضور مردم در جلسات شورای شهر هستیم/ شوراها از اهداف اولیه خود فاصله گرفته اند
رئیس شورای اسلامی شهر دامغان گفت: ما منتظر حضور مردم در جلسات شورای شهر هستیم و از آن ها بابت این که کمتر در جلسات ما حضور پیدا می کنند گله هم داریم!

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛ به نقل از مرآت در ادامه گفتگو با روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان، این بار به سراغ رضا زارع زاده، رئیس شورای اسلامی شهر دامغان رفته ایم. ما پیشتر با روسای شوراهای اسلامی گرمسار، مهدیشهر، درجزین ومیامی گفتگو کرده ایم. اینک شما را به مطالعه گفتگو با رئیس شورای اسلامی شهر دامغان دعوت می کنیم.

مرآت- شهردار دامغان با اقبال مردم شریف این شهر، در سمت خود ابقا شد. چالش ویژه ای در مسیر فعالیت های ایشان وجود ندارد؟

به لطف خدا خیر. به لحاظ هماهنگی میان نیروهای شهرداری و نیز هماهنگی با اعضای شورای شهر مسأله ای وجود ندارد و ایشان با جدیت کار خود را ادامه می دهند.

مرآت- مطابق ماده 15 قانون تشکیلات شوراها، جلسات شورای شهر باید به صورت علنی برگزار شود؛ آیا این ماده قانونی در شورای اسلامی شهر دامغان اجرا می شود؟

ما هم در سطح شهر اعلام کرده ایم، هم به رسانه ها گفته ایم، هم در فضای مجازی درخواست کرده ایم و هم اکنون هم به شما اعلام می کنیم که جلسات ما علنی است و هرکسی که بخواهد می تواند در جلسات ما حضور پیدا کند. در قانون آمده که این حضور باید با هماهنگی با دفتر شورا صورت بگیرد؛ این هماهنگی هم فقط به جهت محدودیت فضای شوراست. مسلم است که اگر یک گروه دویست نفری بخواهند در شورا حضور پیدا کنند ما فضای مناسبی نخواهیم داشت.

وقتی دیدیم مردم در جلسات شورا شرکت نمی کنند، خودمان به سراغ آن ها رفتیم!

بنابراین هماهنگی فقط از جهت نظم بخشیدن به حضور افراد لازم است. ما همواره منتظر حضور مردم در جلسات هستیم و از حضور آن ها خوشحال می شویم و از آن ها بابت این که کمتر در جلسات ما حضور پیدا می کنند گله هم داریم! در دوره قبل حضور مردم در جلسات مطلوب بود. ما در دوره قبل وقتی دیدیم مردم در جلسات ما شرکت نمی کنند خودمان به سراغ آن ها رفتیم.

مثلا به جلسه انجمن اولیای مدارس می رفتیم یا به یک خواروبار فروشی می رفتیم و می گفتیم نمی خواهید سری به جلسات ما بزنید؟ ما به این نحو مردم را برای حضور در جلسات تشویق می کردیم و در مجموع حضور مردم در دوره قبل مطلوب بود. هرچه مردم در جلسات شورا بیشتر حضور پیدا کنند بر کیفیت کار ما افزوده خواهد شد.

مرآت- چنانکه مستحضرید، قرار است مدیریت شهری در ابعاد کلان به سمت «مدیریت یکپارچه شهری» حرکت کند اما به نظر می رسد که در این مسیر یک سری چالش قانونی وجود دارد و جریان هایی سعی دارند با ابزار قانون قدرت شوراها را تضعیف کنند؛ مثل تلاش هایی که در سال های گذشته برای گرفتن حق انتخاب شهردار از شوراها صورت گرفت. دیدگاه شما در این ارتباط چیست؟

من چهار دوره پیشین شورا هم در این نهاد مردمی حضور داشته ام. ما هرچه در این مسیر بیشتر پیش می رویم می بینیم که اهداف تشکیل شوراها و آرمان هایی که امام راحل(ره) برای شوراها درنظر داشت بیشتر به فراموشی سپرده می شود. امام(ره) در پیام مشهور خود درباره شوراها تأکید کردند که شوراها هرچه سریعتر در شهرها، روستاها و بخش ها تشکیل شود و امور مردم هر منطقه به خودشان واگذار شود.

شورای «شهر» یا شورای شهرداری؟!

افزون بر این سخن صریح امام(ره)، در قانون اساسی هم آمده است که امور مردم در قالب تجمیع مدیریت شهری به شوراها و شهرداری ها سپرده شود اما هرچه پیشتر می رویم شوراها را محدودتر می کنند! این سخن مشترک همه اعضای شوراها در کشور است. شورای شهر بیشتر به شورای شهرداری شبیه شده است! در گذشته در قانون آمده بود که اگر شورای شهر از اداره ای اطلاعاتی را طلب کند، آن اداره «ملزم» است که اطلاعات درخواستی را در اختیار شورا قرار دهد اما در اصلاحیه قانون مربوط به سال 83 آمده است که آن اداره «می تواند» اطلاعات درخواستی را در اختیار شورا قرار دهد؛ در واقع «می تواند» را جایگزین «ملزم است» کرده اند!

تضعیف جایگاه شوراها در قانون!

در گذشته همچنین در قانون آمده بود که اگر شورا رئیس اداره ای را برای حضور در جلسه ای دعوت کند، آن فرد «ملزم» به حضور است و اگر از حضور امتناع کند باید به مقامات بالا گزارش و آن مدیر توبیخ شود! اما الان شورا «می تواند» از رئیس ادارات دعوت کند و روسا هم «می توانند» شرکت کنند و قاعدتا می توانند شرکت نکنند! این ها نمونه های کوچکی از تضعیف جایگاه شوراها در قانون است.

البته بررسی قانون مدیریت یکپارچه شهری همچنان در دستور کار مجلس قرار دارد و به کلی متوقف نشده است اما شاید نمایندگان فرصت را چندان مناسب ندیده اند که به این مسأله بپردازند. در مجموع جای تأسف است که شوراها با اهدافی که مدنظر رهبری و امام(ره) بود، فاصله پیدا کرده اند.

مرآت- به عنوان پرسش پایانی مهم ترین اولویت ها، برنامه ها و راهبردهایی که در شورای پنجم اتخاذ خواهید را تشریح بفرمایید.

در حوزه عمرانی ما تعریض خیابان امام(ره) را در دستور کار داریم. احداث خیابان خندق نیز از دیگر برنامه های ماست. با احداث این خیابان، در واقع یک خیابان به موازات خیابان اصلی شهر دامغان ایجاد می شود و این اقدام در کاهش بار ترافیکی موثر خواهد بود. تعریض خیابان شهدا و ابوریحان هم در زمره برنامه های ما در حوزه عمران و توسعه شهری قرار دارد.

احداث یک پارک جدید در ضلع جنوبی سد شهید شاهچراغی

ساماندهی پارک شهرک مهر، احداث یک پارک جدید در شهرک گلستان و همچنین احداث یک پارک جدید در ضلع جنوبی سد شهید شاهچراغی دامغان نیز در دستور کار است تا تفرجگاه های جدیدی برای مردم فراهم کنیم. احداث چند بوستان محله ای نیز در برنامه های ما وجود دارد. در حوزه فرهنگی ما به دنبال احداث مجموعه ای به نام و یاد منوچهری دامغانی هستیم.

بنیاد منوچهری در دامغان احداث می شود

ان شاء الله یادمانی در پارک دانشجوی دامغان برای این شخصیت فرهیخته ایجاد و بنیاد منوچهری دامغانی احداث خواهد شد تا فعالیت های ویژه ای در زمینه های فرهنگی و ادبی صورت بگیرد. نکته دیگر آن که ارتباط ما با مردم از طریق مساجد بیشتر خواهد شد. ضمن آن که ما تصمیم داریم انجمن های محلی را که در دوره اول و دوم شورا شکل گرفته بودند و در ادوار بعدی به دلیل کاسته شدن از اختیارات شوراها کمرنگ شدند، احیا کنیم.

ایجاد شعبه دوم مرکز شهریاران در مناطق میانی شهر دامغان

انجمن ها و شوراهای محلی به عنوان بازوان شورا در محله ها به ما کمک خواهند کرد. ما تا پایان امسال شوراهای محلی را تشکیل خواهیم داد. برنامه دیگری که در حوزه مسائل فرهنگی داریم، راه اندازی شعبه دوم مرکز شهریاران است. در حال حاضر یک شعبه از مرکز شهریاران در جنوب شهر فعالیت می کند. این مرکز برنامه های فرهنگی بسیار خوبی برای کودکان و نوجوانان و خانواده ها طرح ریزی کرده است و ان شاء الله شعبه دوم این مرکز را در مناطق میانی شهر ایجاد خواهیم کرد تا امکان بسط برنامه های فرهنگی فراهم شود.

ما مشکلات آب دامغان را هم پیگیری خواهیم کرد و به معضلات موزه مردم شناسی دامغان نیز رسیدگی می کنیم. امیدواریم بتوانیم این برنامه ها را ظرف دو سال آینده اجرایی کنیم.

مرآت- برای شما و همکارانتان در شورای شهر آرزوی توفیق دارم.

من هم برای شما آرزوی موفقیت دارم.

گفتگو و تنظیم: محسن حسن زاده

انتهای پیام/سانتهای پیام /

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت