شنبه, 2 تير 1397 - السبت 10 شوال 1439 - Saturday 23rd June 2018

ورود به خیابان به علت سد معبر

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
ورود به خیابان به علت سد معبر
سد معبر به علت برخورد نکردن قاطع و محکم با متخلفان متاسفانه کم کم دارد به یک فرهنگ عمومی تبدیل می شود.

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛سد معبر در شهرمان در گذر بازارسرپوش یا پیاده روهای شهر به علت برخورد نکردن  قاطع و محکم با متخلفان متاسفانه کم کم دارد به یک فرهنگ عمومی تبدیل می شود.

این سوال پیش می آید که چرا بعد از گذشت چندین دهه که از شهرشدن وتاسیس شهرداری  گذشته وبعد از عزل ونصب چندین شهردار وچند دوره  شورای اسلامی چراهنوز این مهم به وقوع نه پیوست؟  آیا شهرداری به وظیفه خود عمل نمی کند یا مردم احساس نیاز نمی کنند ویا ...؟//؟

نکته مهم این است که در شهر ما چون اصول معماری و شهرسازی به طور دقیق و کامل  ودربسیاری موارد رعایت نشده، بسیاری از پیاده روها از "عرض مفیدی برخوردار نیستند و اندک راهی که به عنوان پیاده رو در نظر گرفته شده است نیز توسط مغازه داران محترم تصرف می شود. به گونه ای که گاهی رهگذران برای ادامه مسیر در یک پیاده رو مجبور هستند وارد فضای عبور خودروها شوند یا از داخل باغچه های کنار پیاده رو عبور کنند.

بارها خود و افراد زیادی را به خصوص دانش آموزان را دیدم که برای عبور در مسیر پیاده رو به دلیل وجود موانعی(سد معبر) باید به ناچار مدتی را صبر کرده یا اینکه مسیر را به سمت خیابان تغییر می دادند و مشکلاتی را هم برای خود وهم برای وسایل نقلیه بوجود آوردند و طبیعی است که این عمل احتمال حادثه و ترافیکی را به همراه داشته باشد.

به هرصورت اشغال و مسدود کردن معابر و آنچه به‌عنوان سد معبر، مطرح می‌شود، به لحاظ قانونی عملی مجرمانه بوده و مرتکب این عمل مستوجب مجازات است ؛ زیرا معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان است و کسی حق ندارد تحت هر شرایط و نامی معابر را انتفاع شخصی نموده و آن را مسدود کند.

آیا مغازه‌دار‌ها هم اجازه استفاده از معابر عمومی را دارند؟

بسيارديده‌ايم كه برخی از افراد مانند لاستیک‌ فروشان،سوپرمارکتی‌ها،بنک داریهاو.... بخشي از پياده‌رو را به وسايل خود اختصاص مي‌دهند.

 هیچ کس بدون مجوز اجازه قرار دادن حتی یک صندلی در معابر عمومی را ندارد و هرگز به این قشر مجوز قرار دادن کالا‌هایشان در معابر عمومی داده نمی‌شود، بنابراين، اين عمل خلاف قانون است.

برداشتن سد معبر طبق قانون وظیفه کدام سازمان یا نهاد است؟

طبق ماده 55 قانون شهرداری مطابق تبصره 1 بند2همین ماده جلوگیری از ایحاد سد معبر توسط بازاریان وغیره هم برعهده شهرداری گذاشته شده است زیرا بند ۲۰ماده ۵۵اصلاحی قانون شهرداری: سد معابر عمومی‌ و اشغال پیاده‌روها و استفاده غیرمجاز از آن‌ها، میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی ‌برای کسب و سکونت را ممنوع اعلام کرده است.

طبق ماده ۱۰۱و تبصره ۶ماده :شهرداری‌ها موظف است از معابر به عنوان ملک عمومی حفاظت کرده و آن را برای استفاده عموم آماده نگه داشته و از تجاوز به میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی که حق طبیعی هر شهروندی می باشد جلوگیری نماید.

چون قانون گذار برای فعل سد معبر مجازات یک ماه تا یک سال حبس تعیین کرده است، جرم محسوب می‌شود.

 در آیین و دین مقدس اسلام نیز احادیث و روایات در این خصوص آمده است.

رسول خدا(ص) فرمودند: کسی که سد معبرکند و مانع عبوررهگذران شود از رحمت خدابه دوراست.
امام سجاد (ع ) هم دراین مورد می فرمایند:از گناهانی که نابودی سریع آدمی را درپی دارد سد کردن راه مسلمانان است.

امید می رود شهرداری وشورای شهر با ابزارهای فرهنگی  اجتماعی وقانونی بتوانند این مشکل را حل نمایند.

انتهای پیام /
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان

 
0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت