دوشنبه, 28 خرداد 1397 - الاثنين 05 شوال 1439 - Monday 18th June 2018

پارکبان‌ها و مشکلات ناشی از به کارگیری نیروی انسانی

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
دریافت عوارض پارک حاشیه‌ای قانونی است!
بسیاری از آنهایی که در زمان پارک خودروها با پارکبان‌ها به مجادله می‌پردازند، تصور می‌کنند که موضوع دریافت هزینه برای پارک حاشیه‌ای غیرقانونی است. اما باید توجه داشت که پارک خودرو در حاشیه خیابان‌ها و معابر شهر می‌تواند مشمول دریافت هزینه شود و عدم پرداخت آن در برخی موارد به اعمال جریمه توسط پلیس راهور منتهی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛در اوج ترافیک، جای پارک کوچکی یافته و خودروی خود را با رخصت گرفتن از خودروهای عبوری، پارک می‌کنم. طبق روال پارک کردن در خیابان‌های اصلی شهر، بلافاصله پس از خاموش کردن خودرو، در حالی که مشغول پیاده شدن هستم؛ مردی جوانی ملبس به پیراهنی سفید نزدیک می‌آید و منتظر می‌ماند تا پیاده شوم و در مورد مدت زمان توقف سوال و سپس با صحبتهای اویک عدد کارت پارک دریافت می کنم.

امکان ندارد که در شهر با انبوهی از خودرو، دست‌کم یک بار با افرادی موسوم به پارکبان مواجه نشده باشیم و حتی با آنها بحث نکرده باشیم. اما زمانی که پای صحبت‌های هر دو طرف بنشینیم، از مشکلات خود می‌گویند، خود را محق دانسته و طرف مقابل را عامل این بحث و جدل می‌پندارند.
قانون پارک حاشیه‌ای
بسیاری از آنهایی که در زمان پارک خودروها با پارکبان‌ها به مجادله می‌پردازند، تصور می‌کنند که موضوع دریافت هزینه برای پارک حاشیه‌ای غیرقانونی است. اما باید توجه داشت که پارک خودرو در حاشیه خیابان‌ها و معابر شهر می‌تواند مشمول دریافت هزینه شود و عدم پرداخت آن در برخی موارد به اعمال جریمه توسط پلیس راهور منتهی خواهد شد. مطابق ماده 15 قانون «رسیدگی به تخلفات رانندگی»،  «در شبکه معابر شهري پرترافیک که برابر مقررات راهنمایی و راننـدگی ممنوعیـت توقف وجود ندارد با تصویب شوراي عالی هماهنگی ترافیک شهرهاي کشور، شـهرداری‌ها می‌توانند براي مدیریت پارک‌هاي مجاز حاشیه اي ابزارها و وسایل لازم از قبیل ایست‌سنج یا کارت پارك نصب و براي توقف بیش از نـیم سـاعت در محـدوده زمـانی 7صبح تا 9 شب حق توقف مناسـبی کـه میـزان آن بـه پیـشنهاد شـوراهاي اسـلامی شـهرها و تصویب وزیرکشور تعیین می شود بر طبق مقررات مربوط به أخذ عوارض دریافت نماینـد و توقف بدون مجوز به منزله ارتکاب تخلف توقف ممنوع خواهد بود. حتی در تبصره ای از این ماده، شهرداری‌ها مختارند از نیروهای انسانی برای انجام این کار بهره بگیرند. ولی متاسفانه گاهی اوقات ناکارآمدی این افراد سبب بروز مشکلات و تخلفاتی می‌شود.  
هر جا باشد پارک می‌کنیم!
سوار بر خودرو به خیابان امام می‌آیم. یکی از خیابان‌های این شهر که در اختیار پارکبان‌ها قرار گرفته تا به وضعیت پارک خودروها سامان دهند. خودروها همه جا هستند و پارکبانی دستگاه بدست همراه با برگه اخطار ، با فردی که در حال پیاده شدن از خودرو است، صحبت می‌کند. پیش می‌روم و صبر می‌کنم تا صحبت‌هایشان پایان یابد از پارکبان می‌پرسم که چرا خودروها را روی خطوط عابر پیاده و یا حتی به صورت دوبله یا مورب پارک می‌کند؟ او که از گرمای بی‌امان عرق می‌ریزد،  نگاهی می‌کند و می‌گوید: «نه اونجاها رو نمی‌شه پارک کرد. دوبله رو هم کاری از دستمون برنمیاد. مردم میذارن و میرن. هر چی هم بگیم گوش نمیدن. تازه اگر ما روی خط عابر پارک نکنیم مردم خودشون ماشین رو پارک می کنن و میرن!» وی ادامه می‌دهد: «هر روز از صبح زود تا نزدیک‌ 9 شب اینجام و باید با صد نفرمردم که فکر می‌کنن کارت خوانی که میکشم پولش می‌ره تو جیب من باید بحث کنم!» از او می‌پرسم اگر کسی کارت پارک تهیه نکنه چه می‌کنی؟ پاسخ می‌دهد: «برگه‌ای برای تهیه کارت می‌زایم، شماره پلاک ثبت میکنیم.»
بهبود شرایط به کارگیری نیروی انسانی
گرچه باید در نظر داشت که نیروی انسانی بسیاری منعطف‌تر از وسایل مکانیزه عمل کرده و بهره‌گیری از آن، در ایجاد شغل و رفع بیکاری تاثیر به‌سزایی دارد. در نتیجه اجرایی شدن طرح «عدم پرداخت پول نقد به پارکبان‌ها»  تا حدی از مشکلات و تنش‌های میان مردم و پارکبان‌ها کاست. از سوی دیگر نیز، کارآمدتر شدن آموزش‌ها به این افراد امیدها برای بهبود شرایط را زنده خواهد کرد.
استفاده از وسایل نقلیه عمومی
اما نکته ای که در بحث مشکلات ناشی از پارکبان‌ها، کمتر به آن توجه می‌شود، استفاده بیش از حد شهروندان از خودروهای شخصی است؛ که در نتیجه آن کمبود جای پارک در حاشیه‌ خیابان‌ها بروز پیدا کرده و مشکلات ترافیکی عدیده‌ای را موجب می‌شود. بنابراین، استفاده از اتوبوس و تاکسی در کنار کمک به کاهش آلودگی هوا، می‌تواند هدررفت زمان برای یافتن جای پارک را هم به میزان قابل توجهی کم کند.
ارجاع شکایات به سامانه 137
بسیاری از شهروندان نمی‌دانند که برای گزارش تخلفات پارکبان‌ها باید به کدام سازمان یا نهاد مراجعه کنند. یکی از مسئولان اداره حمل و نقل و ترافیک شهر در پاسخ به سوال خبرنگار تیتر یک مبنی بر راه‌های شکایت از پارکبان‌ها، بیان داشت که «سامانه 137 آماده دریافت گزارش‌های مردمی در مورد مشکلات شهری است و گزارشات پارکبان‌ها نیز در این سامانه قابل ثبت و پیگیری است.» پس از آن، در تماس ما با سامانه 137، مسئولان این سامانه موضوع ثبت گزارش تخلفات پارکبان‌ها توسط 137 را تایید کرده و از ارائه کد پیگیری به شهروندانی که گزارش تخلف ثبت می‌کنند، خبر دادند. در نتیجه، باید توجه داشت که در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی پارکبان‌ها، اعم از دریافت وجه بیشتر از میزان مصوب و یا تخلفات در نحوه پارک خودروها، بهترین مرجع برای ثبت گزارش سامانه 137 است.


انتهای پیام /
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان

 
 
0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت