شنبه, 1 ارديبهشت 1397 - السبت 06 شعبان 1439 - Saturday 21st April 2018

کیسه دوزی ؛ آیینی دیرین در ۲۷ ماه رمضان دامغان + تصویر

@count ساعتارسال به دوستان
کیسه دوزی ؛ آیینی دیرین در ۲۷ ماه رمضان دامغان + تصویر
بیست و هفتمین روز از ماه مبارک رمضان مصادف با کشته شدن قاتل ملعون حضرت علی(ع) و در باوری دیگر از لیالی قدر است و زنان دامغانی در اين روز اين كيسه را معروف به کیسه «لعن ابن ملجم» یا «كيسه مراد» می‌دوزند.

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛ آداب، ‌رسوم و عقایدی مردم هر منطقه از کشور ریشه در عقاید دینی و ملی آنان دارد که بخشی از فرهنگ بومی یک منطقه را شامل می‌شود. آداب و رسوم ماه مبارک رمضان نیز یکی از مباحث فرهنگی است که ریشه در اعتقادات دینی مردم داشته و گاهی خاص یک منطقه است. کیسه‌دوزی یکی از آدابی است که در ماه رمضان دربرخی مناطق ایران انجام می‌شود.

بیست و هفتمین روز از ماه مبارک رمضان مصادف با کشته شدن قاتل ملعون حضرت علی(ع) و در باوری دیگر از لیالی قدر است و زنان دامغانی در اين روز اين كيسه را معروف به کیسه «لعن ابن ملجم» یا «كيسه مراد» می‌دوزند.

بانوان دامغانی براساس سنتی ۵۰۰ ساله، برای برآورده شدن حاجات، آیین کیسه‌دوزی را در مسجد قدیمی تاریخانه برگزار می‌کنند. در این مراسم بانوان، کیسه‌های کوچک رنگی می‌دوزند و درون آن را تعدادی سکه یا برنج قرار می‌دهند و این کیسه را تا ۲۷ماه مبارک رمضان سال آینده نزد خود نگه می‌دارند.

زنان دامغاني پیش از انداختن پول به داخل كيسه، تا سال بعد پول را خرج نمی‌کنند و پس از برگزاری مراسم جديد، از پول داخل كيسه استفاده می‌كنند. بانوانی که حاجت سال پیش آنها برآورده شده، سال بعد هنگام کیسه‌دوزی، به شکرانه مستجاب شدن دعایشان نان و شیرینی بین سایر بانوان تقسیم می‌کنند تا هنگام افطار استفاده کنند یا مقداری پارچه و نخ و سوزن برای دوخت کیسه به مسجد آورده و آن را بین سایر نمازگزاران تقسیم می‌كنند.

برخی زنان مبلغی پول به نیت تشرف به سفرهای مذهبی در این کیسه گذاشته و در طول سال از همین مبلغ برای سفر به اماکن مذهبی و زیارت امامان و معصومین (ع) هزینه می‌کنند. چنانچه فردی بنا به دلایلی در مسجد حاضر نشود، دوخت این کیسه را به دیگر نمازگزاران سفارش می‌دهد.

زنان دامغانی باور دارند دوخت كيسه، حاجات معنوی آنها را برآورده و پول داخل آن نيز تا سال بعد از بی‌پولی و بروز مشكلات مالی‌ آنها جلوگيری می‌كند.

تصاویر : صدیقه سرتیج

 

انتهای پیام /
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

عکس های این پست

سلام، ممنون بابت اطلاعات خوب. فقط عکس اولی، پیرزنی و عصا ، بنده گرفته ام. متاسفانه عکاس به نام عکاس دیگری ثبت شده است.

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت