شنبه, 2 تير 1397 - السبت 10 شوال 1439 - Saturday 23rd June 2018

۱۵ مشاهده یوزپلنگ در شاهرود گزارش شد/ خارتوران مکانی امن برای یوز

@count ساعتارسال به دوستان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
مدیر کل محیط‌زیست استان سمنان:
۱۵ مشاهده یوزپلنگ در شاهرود گزارش شد/ خارتوران مکانی امن برای یوز
مدیرکل محیط‌زیست سمنان از ثبت گزارش ۱۵ مشاهده یوزپلنگ آسیایی در شاهرود خبر داد و گفت: وضعیت این شهرستان از نظر حفاظت یوزپلنگ در کشور مطلوب است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تیتریک ،عباسعلی دامنگیر ضمن بیان اینکه طی یک سال گذشته ۱۵ مرحله مشاهده یوزپلنگ در شاهرود گزارش‌شده است، ابراز داشت: منطقه بیارجمند و پارک ملی توران شاهرود بهترین مکان برای زادآوری یوز محسوب می‌شود اما با توجه به تلفات جاده‌ای این گونه ارزشمند طی سنوات گذشته بحث فنس کشی و ایجاد کریدور سبز در محدوده محور میامی-عباس‌آباد پیشنهاد شد.

وی بابیان اینکه آخرین ثبت مشاهده یوز چهار قلاده در منطقه بیارجمند بوده است، افزود: با همکاری اداره کل راه و ترابری و پلیس‌راه استان سمنان در این محدوده چراغ‌های گردان و علائم هشداردهنده به منظور کاهش تلفات یوز نصب‌شده است اما این اقدامات به‌تنهایی کافی نیست بنابراین فنس کشی حدود پنج کیلومتر محور عباس‌آباد در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل محیط‌زیست سمنان بابیان اینکه وضعیت استان از نظر حفاظت یوزپلنگ در کشور مطلوب است، ابراز داشت: ثبت مشاهدات ما در بسیاری از مناطق کشور که مستعد حضور یوز هستند بیشتر بود که نشان می‌دهد توانستیم در نگه‌داشت جمعیت آن‌ها اثربخش باشیم اما برای حفاظت از یوزپلنگ برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های بیشتری نیاز است.

دامنگیر بابیان اینکه خشکسالی پارک ملی توران و پارک ملی کویر گرمسار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ابراز داشت: با توجه به وجود یوزپلنگ در این دو محدوده و جمعیت خوب وحوش از سال‌های قبل نسبت به احداث آبشخور و آب‌رسانی سیار و تلمبه بادی اقدام شد.

وی افزود: برای رفع خشکسالی و کمبود علوفه نیازمند به حضور خیران محیط‌زیست هستیم که این خیران در قالب نذر طبیعت با تهیه علوفه کمک‌های خوبی به حیات وحش این دو منطقه کردند که باید این اقدامات بیش از پیش فرهنگ‌سازی و زمینه حضور آن‌ها در این عرصه افزون شود.

مهر

0
Your rating: خالی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
لطفا عبارت امنیتی را وارد نمایید.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت