دامغان ، دومین مرکز خواهر خواندگی در کشور را داراست

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
دامغان ، دومین مرکز خواهر خواندگی در کشور را داراست
دبیر خواهرخواندگی شهر دامغان گفت : با توجه به پتانسیل بالایی شهرستان دامغان در امر گردشگری ، تاریخی و اقتصادی و همچنین بهره مندی از نخبگان فرهیخته سیاسی ، اجتماعی ، علمی و اقتصادی ، مجوز و دفتر دبیرخانه خواهرخواندگی دامغان بعد از شهر اصفهان به عنوان دومین مرکز در کشور آغاز بکار کرد.

 

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ، احسان رفیعی دبیر خواهرخواندگی شهر دامغان در گفت و گو با خبرنگار تیتریک اظهار داشت : امروزه بسیاری از شهرهای دنیا با یکدیگر پیوند خواهرخواندگی یا برادر خواندگی بسته‌اند و هم‌اکنون بیش از ۲۴۰۰رابطه خواهرخواندگی رسمی بین شهرهای جهان بسته شده است.خواهرخواندگی در واقع قراردادی است بین سران مملکتی یا مسئولان اجرایی دو شهر که برای ایجاد همبستگی واتحاد فرهنگی بیشتر بسته می‌شود. به‌طور معمول این قرارداد بین شهرهایی منعقد می‌شود که دارای منافع، خصوصیات و وجوه مشترک مانند سابقه تاریخی، اقتصادی ، فرهنگی، گردشگری و مانند آن هستند و در قالب این تفاهمنامه در صدد تعمیق روابط میان خود هستند.

رفیعی در ادامه افزود : خواهرخواندگی اصطلاحی است که از ادبیات اروپا وارد دیگر کشورها شده و برای نخستین‌بار از سال ۱۹۲۰میلادی بعد از جنگ جهانی اول این قرارداد بین یک شهر انگلیس و یک شهر در فرانسه منعقد شد. هدف از این قرارداد، پیوند و اتحاد بین شهروندان این دو شهر بود که مسئولان آن معتقد بودند این دو شهر دارای تشابهات و منافع مشترک هستند.

دبیر خواهرخواندگی شهر دامغان گفت : خواهرخواندگی پیمان همکاری بلندمدت و رسمی دو شهر است که شهرداران دو شهر برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی منعقد می‌کنند.پیمان خواهرخواندگی بین شهرهایی امضا می‌شود که نوعی وجه تشابه و همسانی از قبیل ویژگی‌های تاریخی، فرهنگی، نمادهای مشترک و... با یکدیگر داشته باشند تا از ظرفیت‌های یکدیگر برای پیشبرد اهداف خاص علمی، فنی، گردشگری و نظایر آن استفاده کنند و با اعزام گروه‌های کارشناسی از تجربیات یکدیگر بهره‌مند شوند.

وی در پاسخ به سوال اینکه خواهرخوانده‌ها چطور انتخاب می‌شوند؟ بیان داشت : دو شهر برای خواهرخواندگی باید دارای تشابهاتی باشند مثلا دو شهر تاریخی، دو شهر علمی یا دانشگاهی یا دو بندر و حتی دو نماد مشترک باشند که این انگیزه را ایجاد کند. رونق و رواج گردشگری بین دو شهر خواهرخوانده و نامگذاری متقابل نام خیابان‌هایی به نام شهر خواهرخوانده از جمله نتایج اعلام خواهرخواندگی شهرهاست.

روال کار این‌گونه است که شهردار دو شهر همدیگر را ملاقات کرده و با همدیگر آشنا می‌شوند و پس از آن مقدمات آشنایی و خواهرخواندگی شهرهای خود را فراهم می‌آورند. به طور کلی بهتر است شهرهایی با یکدیگر روابط خواهرخواندگی داشته باشند که از نظر مسائل جغرافیایی، جمعیتی، صنعتی و در کل منافع، مشترکات بسیاری با هم دارند؛ تا این انگیزه را ایجاد کند. بعضی شهرها به دلیل همنام بودن یا به‌خاطر اینکه جشن و جشنواره مشابهی دارند با یکدیگر خواهرخوانده می‌شوند.

احسان رفیعی در آخر گفت : با توجه به پتانسیل بالایی شهرستان دامغان در امر گردشگری ، تاریخی و اقتصادی و همچنین بهره مندی از نخبگان فرهیخته سیاسی ، اجتماعی ، علمی و اقتصادی ، مجوز و دفتر دبیرخانه خواهرخواندگی دامغان بعد از شهر اصفهان به عنوان دومین مرکز در کشور آغاز بکار کرد.

وی افزود : این مرکز درصدد است بتواند با استفاده از همه دامغانی ها و مخصوصا نخبگان و فرهیختگان شهرستان چه در داخل و یا خارج شهرستان به هدف و جایگاه مقصود خودش در سطح های جهانی برسد.

 

0
Your rating: None

Comments

اقدام شما در جهت خواهر خواندگی امری بزرگ و قابل تحسین و بنده آما

آماده همکاری هستم.بسیار اتفاق مبارکی است.

درود بر شما

درود بر شما

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت