تشدید تحریم‌های ایران

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
تشدید تحریم‌های ایران
وزير خزانه‌داري آمريكا : ما از هر ابزاري كه در توانمان است براي افزايش تحريم هاي ايران، سوريه و كره شمالي استفاده خواهيم كرد.

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛وزیر خزانه داری آمریکا  به قانونگذاران گفت: وزارت خزانه‌داری آمریکا برای افزایش فشار ضد ایران ، سوریه و کره شمالی از حربه افزایش تحریم‌ها استفاده خواهد کرد و از مجوزهایی که شرکت‌های بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیما به ایران نیاز دارد عقب‌نشینی می‌کند.

استیون منوچین هم‌چنین اعلام کرد: وزارت خزانه‌داری آمریکا در حال بررسی مجوزهای صادر شده به بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیما به ایران است.

منوچین توضیح بیشتری در مورد بررسی این مجوزها که به پایبندی ایران به توافقنامه سال 2015 با قدرتهای جهانی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش مربوط می‌شود، نداد.

­شرکت هواپیمایی ملی ایران (ایران ایر) قراردادهایی برای خرید 200 فروند هواپیمای مسافربری آمریکایی و اروپایی به ارزش کلی 35 میلیارد دلار امضا کرده است. قیمت رسمی این تعداد هواپیما 37 میلیارد دلار است اما چنین معاملات بزرگی معمولا با تخفیف‌های بزرگی همراه است. این قرارداد شامل 80 فروند هواپیمای مسافربری از بوئینگ، 100 فروند از رقیب اروپایی بوئینگ یعنی ایرباس و 20 فروند هواپیمای توربوپراپ از شرکت فرانسوی - ایتالیایی ای تی آر است. تمامی این هواپیماها برای فروش به ایران نیازمند مجوزهای صادراتی آمریکا هستند.

«استیون منوچین» وزیر خزانه ‌داری آمریکا اعلام کرد واشنگتن تحریم‌ها علیه ایران، کره شمالی و سوریه را تشدید خواهد کرد.وی افزود:در حال بررسی مجدد مجوزهای اعطاشده به بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیما به ایران هستیم.منوچین در جمع اعضاء کمیته راهها و روش های مجلس نمایندگان آمریکا تصریح کرد وزارتخانه اش هرچه در توان دارد را برای افزایش فشار بر ایران، سوریه و کره شمالی بکار خواهد گرفت.

وزیر خزانه‌داری آمریکا با بیان اینکه توافق هسته‌ای باعث برداشته شدن برخی تحریم‌ها شد گفت که مشخصا ایران همچنان به عللی دیگر تحت تحریم قرار دارد.

زکری وارمبرادت، خبرنگار نشریه پولیتکو، در بخشی از صبحانه کاریِ خبرنگاران با جک لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا، که توسط روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» برگزار شده بود، از وی پرسید: آیا شما می توانید در این خصوص توضیح دهید که چگونه ایالات متحده (آمریکا) - بدون اجازه تبادل دلار- اجازه سرمایه گذاری های بیشتر را در ایران خواهد داد؟

وارمبرادت خطاب به جک لو افزود: آیا شما می خواهید به مقاله صاحب‌منصبانِ حقوقیِ (بانک) اچ اس بی سی در (وال استریت) ژورنال پاسخ دهید، که گفته اند در نظر ندارند هیچ تجارت جدیدی با ایران انجام دهند؟

جک لو پاسخ داد: به نظر من، سیاست دولت آمریکا بسیار روشن بوده است. ما در سراسر دولت آمریکا تلاش کرده ایم که حداکثر فشار را بر ایران برای مدت های طولانی وارد کنیم که پای میز (مذاکره) بیاید و درباره حل و فصل موضوعات هسته ای، مذاکره کند تا ما بتوانیم ایران را وادار سازیم از ساخت سلاح هسته ای عقب بنشیند و تمام راه ها (ی منتهی به تولید سلاح هسته ای) را ببندد.

لو افزود: ما به آن (هدف) در مذاکرات دست یافتیم.

وی تأکید کرد: هدفِ تحریم ها این است که شما تحریم هایی را به اجرا می‌گذارید تا به نتیجه ای برسید که در این مورد ، توافق هسته ای، بود. آنگاه شما باید تحریم ها را بردارید، وگرنه هیچ انگیزه ای برای به دست دادن نتیجه ی سیاستگذاری که شما به دنبال آن هستید از طریق تحریم ها وجود نخواهد داشت.

ما در این خصوص بسیار شفاف بوده ایم و من نیز بسیار شفاف صحبت کرده ام که تحریم های هسته ای در روز اجرا (ی برجام) برداشته شد، زیرا ایران پیروی کرد و ما نیز پیروی کردیم. وقتی ما توافقی انجام می دهیم، به آن عمل می کنیم؛ این بسیار مهم است. ما به اطراف جهان رفته ایم تا این مسئله را روشن سازیم که آن به چه معنا است؛ چه تحریم هایی برداشته شده است و آن، چه چیزی را مجاز می کند. این وظیفه ما نیست که به شرکت ها بگوییم که چه تصمیمات تجاری برای خود اتخاذ کنند، اما این وظیفه ما است که اطمینان حاصل کنیم آنان (شرکت ها) درک کنند احتمال خطرهای مربوط به تحریم ها چه هستند و چه نیستند.روشن است که ایران همچنان تحت تحریم هایی به علل دیگر قرار دارد.

وی افزود: شرکت ها باید تصمیمات خود را در این خصوص بگیرند که مایلند چه سطحی از احتمالِ مخاطرات (تجاری) را بپذیرند و حاضرند با چه کسانی تجارت کنند.

انتهای پیام /
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان

 
0
Your rating: None

Comments

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت