سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی / قیمت گوشت وپیاز بامرغ پرواز کرد / مسؤلان پاسخ دهند

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی / قیمت گوشت وپیاز بامرغ پرواز کرد / مسؤلان پاسخ دهند
پس از روبرو شدن با گرانی پیاز و مرغ حالا نوبت به گوشت قرمز رسیده است؛ کالایی اساسی در سبد خانوار که گرانی سریالی آن طی ماه‌های اخیر اعتراضات بسیاری را به همراه داشته است.

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛در 45 روز گذشته کشور در حوزه اقتصادی ناظر اتفاقاتی است که از آن به گرانی یا تورم یاد می‌شود البته گاهی اوقات هم به جای واژه گرانی از واژه گرانفروشی استفاده می‌شود اما به راستی مسئول گرانی در کشور چه ارگان یا سازمانی است.

آیا در سایر کشورها هم یک وزارتخانه یا یک ارگان خاص مسئول گرانی ها شناخته می‌شود؟

آیا صرفا معرفی قربانی برای گرانی‌ها می‌تواند حلال مشکلات گرانی باشد؟ اینکه مقصر گرانی‌ها در بدنه دولت از وزارتخانه‌ای به وزارتخانه دیگر کشانده شود می‌تواند حلال مشکلات باشد؟ اینکه وزیر جهاد کشاورزی هر روز با نطق‌های مختلف سعی کند گرانی ها را به سمت وزارتخانه دیگر سوق دهد آیا مشکلی از گرانی حل می‌کند؟

پاسخ به این سؤالات را باید در دلایل گرانی جستجو کرد و اینکه بخواهیم مرتبا در این جمله تأکید کنیم که این کار ما نبوده و کار فلانی بوده است نمی‌تواند گره‌ای از مشکلات مردم را باز کند.

با وجود امیدواری زیادی که مسئولان در جهت کاهش قیمت این محصول ها می‌دادند اما انگار گرانی گوشت قرمز،مرغ،پیاز قرار نیست به این سادگی از بازار ایران رخت ببندد.

اخیرا رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه این نوع گوشت دوباره گران شده از مذاکره با کشورهای استرالیا، رومانی و نیوزلند برای واردات گوشت به کشور خبر داده است. علی اصغر ملکی  درباره دلایل گرانی گوشت گوسفندی گفته است: کمبود دام یکی از دلایل این امر است و با توجه به ایام و اعیاد پیش رو تولیدکنندگان چندان تمایلی به عرضه دام های خود ندارند و کمتر دام‌هایشان را عرضه می کنند.  

گفتنی است که مهم ترین دلیل گرانی‌های اخیر در کالاهای متنوع دو موضوع مهم است. عدم مدیریت در تنظیم بازار و عدم نظارت‌های جدی و پیگیر توسط سازمان‌های مربوطه که جای خالی آنها همیشه دیده می‌شود. وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت و سایر ارگان‌های زیرمجموعه این بخش‌ها وظایف اصلی تنظیم بازار را بر عهده دارند.

اما این سازمان‌ها تاکنون نتوانستند وظایفی را که بر عهده دارند به نحو احسن انجام دهند. این موضوع سبب شده که همیشه بازار در برخی از کالاها دچار تلاطم و آشفتگی شود. این مسئله حالا به معضلیتبدیل شده که روی آرامش به خود نمی‌بیند. مسئولان نتوانستند طی این مدت بازار گوشت  قرمز را کنترل کنند

سوء استفاده تجار، بخش خصوصی و اصناف

نقد منصفانه ایجاب می‌کند تا مقصر همه گرانی‌ها دولت نباشد. در شرایطی که متصور شدیم تجار، واردکنندگان، فعالان بخش خصوصی و برخی از صنوف هم سعی می‌کنند در این شرایط از آب گل ‌آلود ماهی بگیرند و بیشترین سوء استفاده را در افزایش قیمت‌ها انجام دهند و در شرایطی که در بدنه دولت اختلافات به اوج خود رسیده است آنها نیز از کاسبی بی‌نصیب نمانند.

انتظار می‌رود با توجه به همه عواملی که در بالا نام برده شد و شرایطی که متصور شدیم رئیس دولت و یا معاون اول او به جای آنکه به دنبال مقصر گرانی‌ها باشند و یا اینکه با طراحی سناریوهای مختلف در پی آن برآیند که شخصی بیابند و همه تقصیرها را به گردن او بیاندازند باید به دنبال حل مشکل باشند.

گاهی اوقات از واردات بیش از اندازه گلایه شده و برخی اوقات از کاهش آن متاسفانه در این میان تنها کسانی که از عدم تعادل در بازار متضرر می‌شوند تولیدکننده و مصرف‌کنندگان هستند.

انتهای پیام /

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان

5
Your rating: None Average: 5 (1 vote)

Comments

جواب به دامغانی

سلام
ما در حال حاضر زندگی می کنیم
و با شعار دروغین مهار تورم ...
واقعا براتون متاسفم
خدا لعنتتون کنه که اینقدر کور و کر و لال هستیتد ...

به تورم 50 درصدی زمان احمدی

به تورم 50 درصدی زمان احمدی نژاد هم میگفتین سونامی؟

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت