آبیاری مزارع جنوب دامغان با فاضلاب شهری!/ محصولات کشاورزی با طعم فاضلاب

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
آبیاری مزارع جنوب دامغان با فاضلاب شهری!/ محصولات کشاورزی با طعم فاضلاب
برخی از کشاورزان دامغانی در جنوب این شهر به علت کمبود آب برای آبیاری مزارع و زمین‌های کشاورزی خود از فاضلاب شهری و تصفیه نشده استفاده می کنند.

به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛برخی از کشاورزان در جنوب دامغان با پساب مستقیم فاضلاب اقدام به کشت محصولات کشاورزی اعم از 10 هکتار جو و 4 هکتار خربزه کرده اند این در حالی است که این پساب ها قرار بوده پس از انجام تصفیه مورد استفاده کارخانه فولاد این شهرستان جهت جبران کمبود آب قرار گیرد.

یکی از عوامل مهم که حفظ و توسعه کشاورزی اراضی دامغان در نواحی خشک محدود می سازد کمبود آب می باشد که در این راستا استفاده از آب های با کیفیت پایین یا غیر متعارف مورد توجه بیش از پیش قرار گرفته است که استفاده مجدد از پساب فاضلاب به عنوان یکی از منابع غیر متعارف آب می باشد.

مسئله آلودگی خاک و کاربرد فاضلاب به منظور آبیاری محصولات کشاورزی از مواردی است که در سالیان اخیر مورد توجه قرار گرفته است .

 علیرغم مزایا و فوایدی که کاربرد فاضلاب در بر دارد خطرات آن را نیز بایستی در نظر داشت هم اکنون پساب فاضلاب دامغان به وسیله کانالى طولانى از میان برخی اراضى کشاورزى این منطقه عبور مى کند و برخى از کشاورزان با حفر کانال هاى فرعى، پساب تیره جارى در این کانال را به سوى اراضى مزروعى هدایت مى کنند.

تیرگى خاک و آب، بوى زننده  در جوار زمین هاى کشاورزى، حاکى از آلایندگى پسابى است که صرف آبیارى زمین هایى مى شود که محصولات آن روانه بازار مصرف خواهند شد.

پساب فاضلاب تنها در شرایط استاندارد قابلیت استفاده براى گیاهان و درختان غیرمثمر و فضاى سبز را داراست و این در حالى است که پساب فاضلاب دامغان بدون تصویه و هوا دهی در شرایطى غیراستاندارد وارد اراضى کشاورزى مى شود.

جهاد کشاورزی پاسخی به شبکه بهداشت نداده است

در همین خصوص سلمانی کارشناس شبکه بهداشت دامغان در گفتگو با خبرنگار تیتریک اظهار کرد:  نامه ای به جهاد کشاورزی در  این خصوص ارسال شد ولی اداره جهاد کشاورزی هنوز پاسخی به این اداره ارسال نکرده است.

طبق اظهار نظر کارشناس اداره بهداشت در فاضلاب وجود عناصر سنگین و افزایش مقدار آنها در طی زمان و همچنین تجمع این عناصر در سیستم زنده می تواند اشکالات بسیاری را ایجاد نماید.

این کارشناس ادامه داد: ارتباط میان فلزات سنگین که به صورت آلاینده به خاک وارد می شوند که میزان جذب این عناصر توسط گیاهان مختلف به صورت یک مسئله مهم و قابل بررسی مطرح می باشد.

محصولات کاشته شده با پساب فاضلاب برای دام ها بوده است

سید حسن طباطبائیان معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار دامغان در گفتگو با خبرنگار تیتریک گفت: آنچه ما در گزارشات داشتیم کاشت محصول جو برای مصرف دامی بوده و جای نگرانی طبق آزمایشات صورت گرفته و گزارشات رسیده نیست.

طباطبائیان خاطر نشان کرد: مجموعه ما به دقت در بحث سلامتی وارد شده و اگر کوچکترین موردی در این خصوص احساس شود که سلامتی مردم به خطر می افتد از طریق موارد قانونی همراه با دستگاه های دولتی با این گونه موارد برخورد خواهیم کرد.

وی ادامه داد: سلامتی و بهداشت مردم موضوع مهم و از اهمیت بالایی برای ما برخوردار است و امیدواریم دستگاه های دولتی در این خصوص کم کاری نکنند.

کاشت دو هکتار جو توسط اداره آب و فاضلاب

مطهری نژاد رئیس اداره آب و فاضلاب دامغان در گفتگو با خبرنگار تیتریک در این رابطه گفت: در سالهای قبل فاضلاب رها بوده و مشکلات زیست محیطی در ادامه آن نیز اتفاق می افتاد اما با ورود اداره آب و فاضلاب طی این مدت جهت جلوگیری از روان آب اقدام به کشت دو هکتار جو در زمین های این اداره در جنوب دامغان کردیم که محصول آن نیزمصرف و خوراک دامی دارد.

مطهری نژاد ادامه داد: پساب این فاضلاب آزمایش شده که طبق اعلام صورت گرفته به این اداره در بهترین حالت ممکن و کم خطر می باشد و مشکل خاصی ندارد.

در هیج جای دامغان با فاضلاب محصولات کشاورزی کشت نمی شود

برخلاف اعلام معاون فرمانداری و رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان دامغان همچنین سخن سلمانی در خصوص مکاتبه با جهاد کشاورزی، مدیر جهاد کشاورزی دامغان به خبرنگار تیتر یک اعلام کرد: در هیج جای دامغان با پساب فاضلاب کشت نمی شود.

مدیر جهاد کشاورزی دامغان بعلت بودن در جلسه ای و عدم حضور در اداره این موضوع را پس از بازگشت به اداره متبوع پیگیری خواهد کرد.

شهرستان دامغان با توجه به وجود مشکل کم آبی در حوزه بخش کشاورزی نباید دچار مشکلات خاک های مسئله دار و زیست محیطی در آینده شود که رفع این این مسئله با پیگیری مسئولین در جهت جذب سرمایه در راستای ساخت تصفیه خانه دامغان صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام /

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان

0
Your rating: None

Comments

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت