فرصت فرهنگ سازی با بازی های بومی محلی / فراموشی بازی های بومی و محلی، فراموشی بخشی از فرهنگ و تمدن ایران

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
ورزش روستائی و بازی بومی محلی در دامغان;
فرصت فرهنگ سازی با بازی های بومی محلی / فراموشی بازی های بومی و محلی، فراموشی بخشی از فرهنگ و تمدن ایران
فرصت فرهنگ سازی با بازی های بومی محلی / فراموشی بازی های بومی و محلی، فراموشی بخشی از فرهنگ و تمدن ایران
خورزانی گفت: از قابلیت های این بازی ها امکان استفاده در محیط های باز و بسته است که برخی از بازی‌ها به لحاظ اجتماعی، فرهنگی و مذهبی در اکثر نقاط ایران مشترک بوده‌اندو فقط نوع بازی آن مشترک است .

بازی های بومی محلی دارای بار فرهنگی غنی که برخواسته از فرهنگ و آداب منطقه ای همراه با  اصالت های نهفته در زندگی مردم هر شهر و آبادی می باشد.

این بازیها که در گذشته علاوه بر سرگرمی آمادگی نیروها برای مبارزه با دشمنان از اهمیت خاص برخوردار بوده است لذا در مناطق مختلف با توجه به نوع بافت زندگی مردم با هم متفاوت بوده که این تفاوتها باعث تنوع در این بازی ها در مناطق مختلف ایران زمین را دارد.

گفتگویی داریم با یکی از اعضا و کارشناس هئیت بازی iهای بومی محلی در شهرستان که در ادامه می خوانید.

حمیده خورزانی عضو هیئت ورزش روستائی و بازی های بومی محلی شهرستان دامغان در گفتگو با خبرنگار تیتر یک گفت: کلمه بازی در فرهنگ لغات فارسی ، شامل تعریف هائی چون سرگرمی، تفریح،  ورزش می شود.

بازی بومی محلی ترویج فرهنگ غنی مناطق مختلف ایران

کارشناس ورزش روستایی ادامه داد: بازی‌های بومی و محلی به صورت عام دارای خصوصیات فرهنگی منطقه مورد نظر هستند و بازی‌های بومی، قبیله‌ای، محلی و سنتی ایران علاوه بر اشاعه فرهنگی، از جذابیت و تنوع بالایی برخوردارند.

بازی بومی محلی با تنوعی بالغ بر 150 بازی

عضو هئیت مدیره بازی بومی محلی گفت: با توجه به گستره قومی ایران، انواع بازی‌ها وجود دارد و مردم مناطق مختلف با آن آشنا هستند که حدود 150 بازی محلی در نقاط مختلف و اقوام کشورمان ایران وجود دارد که البته با گذشت زمان اشکال آن تغییر یافته و به شکل امروزی بین ایرانیان به یادگار مانده است .

وی ادامه داد: از قابلیت های این بازی ها امکان استفاده در محیط های باز و بسته است که برخی از بازی‌ها به لحاظ اجتماعی، فرهنگی و مذهبی در اکثر نقاط ایران مشترک بوده‌اندو فقط نوع بازی آن مشترک است .

 

اشتراک فرهنگ در اشتراک بازی ها با تنوع اقلیمی

خورزانی اظهار کرد: علت استفاده از لفظ بازی های بومی این است که این بازی ها در منطقه به خصوصی انجام می شوند که البته با وجود تغییراتی در نوع بازی و شرایط آن و حتی اسم آن در استان های مختلف کشور مشترک هستند.

فراموشی بازی های بومی و محلی ، فراموشی بخشی از فرهنگ و تمدن ایران

عضو هیئت ورزش روستائی و بازی های بومی محلی شهرستان دامغان افزود: در سرزمین ما ایران با این قدمت و تاریخ اصیل با وجود تنوع فرهنگی ، بازی و سرگرمی های متنوع در بین مردم وجود دارد که نقطه آغازین و حتی واضع قوانین این بازی ها مشخص نیست . و متاسفانه وجود تغییرات در نوع و شیوه زندگی مردم و مهاجرت از روستا به شهر و گسترش فناوری های روز موجب به فراموشی سپرده شدن این بازی ها شده است و در واقع بخشی از فرهنگ و تمدن ما که از پیشینیان ما به یادگار مانده بود از زندگی نسل امروز پاک می شود از  بازی های بومی محلی که جامعیت بیشتری دارند میتوان به  سنگ کاغذ قیچی- خروس جنگی - یه قل دو قل - تپ تپه خمیر -  هفت سنگ – وسطی گانی سانی – زو - نخ بازی - کش بازی– القاضی - استپ هوایی -  دوزبازی – دوزپا - کلاغ پر - دال پنال  - پلنگ پرش - گردو بازی - کشتی آلش - اسب چوبی و ... اشاره نمود .

علت جذابیت بازی های بومی و محلی 

وی در ادامه به برخی نکاتی قابل تامل در این بازی ها وجود دارد اشاره نمود و گفت: جلوگیری از افسردگی از جمله خواص این بازی هاست چرا که حضور در بازی های جمعی باعث تقویت روحیه اجتماعی و افزایش توانمندی های فرد خواهد شد . از سایر ویژگی های این بازی ها می توان به رشد و تقویت قدرت جسمانی و ذهنی اشاره نمود که الگوی مناسبی برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان می باشد .

عضو هئیت ورزشی گفت: همچنین نشاط و شادابی که در اجرای این برنامه ها وجود دارد جذابیت این بازی ها را بالا برده و موقعیت مناسبی جهت نمایش ارزش های فرهنگی سنت های پسندیده نیاکان ما به وجود خواهد آورد.

وی اشاره کرد: هیئت بازی های ورزش روستائی و بومی محلی شهرستان دامغان نیز از ابتدای سال 1396 تا کنون اقدام به برگزاری جشنواره های متعدد بومی و محلی در سطح شهرستان نموده است که از جمله آن می توان به جشنواره بازی های بومی محلی در روستاهای عباس آباد ، آهوانو ، دروار ، جزن و در سطح شهرستان پارک بانوان و منطقه گردشگری چشمه علی اشاره نمود که البته حمایت مالی و معنوی مسئولین گرامی و مشارکت مردم عزیز در برگزاری این جشنواره ها غیر قابل انکار است .

درخشش تیم بازی های بومی محلی شهرستان

خورزانی در پایان گفت: اعضای هیئت در مسابقات کشوری جام ریاست جمهوری تیر ماه سال جاری در شاهین شهر اصفهان و جشنواره استانی حرکت و برکت آذر ماه سال جاری شرکت نموده و خوش درخشیدند و امیدواریم در آینده نیز برای شهرستان کسب افتخار کنیم و بتوانیم با کمک همشهریان فرهنگ دوست دامغان در گسترش این سنت ماندگار با موفقیت برای آینده برنامه ریزی کرده و موفق عمل کنیم.

0
Your rating: None

Comments

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت