خشکی در کمین سد دامغان

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
خشکی در کمین سد دامغان
آب ورودی به سد شهید شاهچراغی دامغان 70 درصد کاهش یافت؛ خبری یک خطی که عواقب آن در این شرایط خشکسالی ، خط زندگی مردم را تهدید می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تیتریک ،سد شهید شاهچراغی در فاصله 12 کیلومتری شمال غربی شهر دامغان و بر روی رودخانه چشمه علی ساخته شده است. 
کاربرد این سد ، تامین آب آشامیدنی ، آب کشاورزی زمین های پایین دست، تولید برق، پرورش ماهی و محلی برای تفریح مردم است و بنابراین نقش مهمی در حیات اقتصادی منطقه ایفا می کند.
خشکی در کمین سد دامغان

 
سد شهید شاهچراغی ؛ سوژه جدید کم آبی 

سد شهید شاهچراغی ، اولین سد استان سمنان ، ششم اسفندماه سال 83 افتتاح شد ، سدی که این هفته سوژه مهم جلسه شورای حفاظت از منابع آب بود.
جلسه ای که در آن فرماندار دامغان اعلام کرد : ورودی آب سد شهید شاهچراغی از 300 لیتر در ثانیه به 100 لیتر در ثانیه کاهش یافته است .
علی اصغر مجد ، برداشت بی رویه آب در بالادست سد ، تبخیر و خشکسالی را عامل این کاهش ورودی عنوان کرد و گفت: حجم آب پشت سد شهید شاهچراغی از 21 میلیون متر مکعب به 10 میلیون متر مکعب کاهش یافته است .
 
 
خطر کم آبی بیخ گوش دامغانی ها 
 
سد شهید شاهچراغی یکی از مهم ترین منابع تأمین آب مردم شهرستان دامغان است و حالا با افت شدید ورودی آب به سد ، این مسئله به چالش مهم برای مردم این شهرستان تبدیل شده است.
این را نه تنها مسئولان بلکه مردمی که برای تفریح به سد می روند هم می گویند.
دامغانی ها می بینند که ارتفاع آب پشت سد هر روز پایین تر می رود و به راستی خطر بی آبی را نزدیک به خود حس می کنند.
آقای برمی از که دامغانی های قدیمی است ، به یاد ندارد تابستان اینقدر گرم باشد .
او می گوید : همین گرمای هوا روند تبخیر آب پشت سد را افزایش داده و به این ترتیب پدیده خشکسالی بیشتر از گذشته دامغان را تهدید می کند و باید برای مقابله با آن اصلاح الگوی مصرف آب را در اولویت قرار دهیم.
 
 خشکی در کمین سد دامغان
ورود مرجع قضایی به ماجرای کم آبی سد شهید شاهچراغی 

علاوه بر افزایش تبخیر آب سد ، اضافه برداشت‌ها ، برداشت‌های غیرقانونی و حفر چاه‌های غیرمجاز هم باعث کاهش شدید منابع آب در دامغان و سد مخزنی دامغان شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان می گوید : با همکاری مراجع قضایی ، نیروی انتظامی و دادستانی شهرستان دامغان، تعداد زیادی از این برداشت‌های غیرقانونی و اضافه برداشت‌ها در بالادست کشف و با مسببان آنها برخورد شده است .
ایرج حیدریان با بیان اینکه سالانه 109 میلیون مترمکعب از 976 حلقه چاه برداشت می شود گفت : نصب کنتور هوشمند در 60 درصد از چاه های آب کشاورزی از راه هایی است که برای صرفه جویی و پیشگیری از اضافه برداشت ها در شهرستان دامغان اجرا شده است .
 
 
باران های شدید و بی حاصل برای سد 

سد شهید شاهچراغی در استان در پنج ماه ابتدایی سال زراعی جاری نسبت به سال زراعی گذشته با کاهش آبدهی 34 درصدی مواجه شد .
این یعنی کاهش ورودی آب و آبدهی سد نه تنها در تامین آب آشامیدنی بلکه در بدست آمدن آب کشاورزی هم تاثیر گذار بوده .
محمدرضا خاموشی معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: بارش‌های اخیر در اثر پدیده تغییر اقلیم، به جای ارتفاعات، در حاشیه کوهپایه‌ای و دشت‌ها و به صورت شدید در مدت کوتاه اتفاق می‌افتد و به رواناب تبدیل شده و به سطوح آبی اضافه نمی‌شود.
وی بیان کرد: آبدهی چشمه‌های بررسی شده در مدت پنج ماه ابتدایی سال زراعی 96-97 نسبت به بلندمدت 23 درصد و نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته 12 درصد کاهش آبدهی نشان می‌دهد. 
خشکی در کمین سد دامغان
 
تامین آب کشاورزی از سد در هاله ای از ابهام 

سد چند منظوره شهید شاهچراغی دامغان آب مورد نیاز اراضی زراعی حدود هزار و 500 هکتار از اراضی دشت را که از نظر کشاورزی مستعد و حاصل خیز است تامین می کند اما کارشناسان هشدار داده اند اگر روند کاهش حجم آب ادامه یابد، ممکن است سال آینده نتوانیم آب موردنیاز بخش های کشاورزی و آشامیدنی را تامین کنیم. 
یحیایی نیا کارشناس امور منابع آب و مسوول بهره برداری از سد شهید شاهچراغی دامغان ، تعداد کشاورزان بهره بردار آب سد را دو هزار نفر اعلام و تصریح کرد : از مجموعه سد 23 رودخانه منشعب شهر و روستا آبگیری می کنند که این تعداد رودخانه برای بخش آشامیدنی، کشاورزی و باغ های منطقه است. 
وی گفت : از آب سد دامغان در فصل پاییز و بهار برای زراعت، در فصل تابستان و زمستان برای باغ ها و در تمام سال برای آشامیدنی استفاده می شود. 
وی سرریز آب چشمه علی را یکی از مهم ترین منابع تامین آب مجموعه سد شهید شاهچراغی دامغان اعلام کرد و گفت : اکنون میزان ظرفیت چشمه علی 380 لیتر بر ثانیه است که نسبت به سال گذشته 100 لیتر بر ثانیه کاهش یافت که این کاهش دبی چشمه و برداشت باغ و مزارع موجود در مسیر یکی دیگر از عوامل کاهش چشمگیر حجم مخزن این سد است. 
یحیایی نیا جاری شدن سیلاب های فصلی را یکی دیگر از منابع تامین آب سد شهید شاهچراغی برشمرد و افزود : در 2 سال اخیر به دلیل کاهش بارندگی فقط نیم میلیون مترمکعب آب از بروز سیلاب فصلی به مجموعه سد سرریز شده است که این میزان بسیار ناچیز است. 
خشکی در کمین سد دامغان
 
ضرورت توجه به حق آبه ها برای حفظ سد 

در بالا دست سد شهید شاهچراغی ۶۰۷ هکتار مزرعه و ۳۹۰ هکتار باغ وجود دارد که سالانه ۹ میلیون متر مکعب آب برای این اراضی و باغات برداشت می شود که ۸۰ درصد بیشتر از حق آبه ثبتی برای این مزارع است.
این را مدیر امور منابع آب شهرستان دامغان می گوید و معتقد است : خشکسالی و برداشت بی رویه آب در اراضی بالا دست سد شهید شاهچراغی باعث کاهش جریان ورودی های آب به پشت سد است.
وی ادامه می دهد که این گونه برداشت بی رویه مشکلاتی را برای ذخیره آب در پشت سد و نیز مشکل کم آبی در اراضی پایین دست سد را در سالهای آینده به وجود خواهد آورد.
شاهرودی گفت: سالانه ۱۱ میلیون متر مکعب آب برای مصارف کشاورزی و چهار میلیون متر مکعب آب برای شرب از سد شهید شاهچراغی به پایین دست سد تحویل داده می شود.
 
خشکی در کمین سد دامغاننجات سد مستلزم یاری آسمان و مردم 

تغذیه مصنوعی منابع آبی با کنترل رواناب‌ها، نیاز اساسی و یکی از راهکارهای کمک به بهبود شرایط آبی در وضعیت خشک‌سالی و کاهش بارندگی است .
ضمن اینکه باید تدابیری اندیشیده شود تا با کسانی که در بالا دست
سد ، بی رویه آب را برداشت و بیشتر از حق ثبتی آب دریافت می کنند شناسایی و برخورد قانونی با آنها صورت گیرد.
در استان سمنان یک میلیارد و 350 میلیون مترمکعب آب تولید می‌شود که 87 درصد در بخش کشاورزی، هشت درصد در بخش آشامیدنی و پنج درصد در بخش صنعت و خدمات مصرف می‌شود. 
کسری مخزن سالانه آب در استان سمنان 145 میلیون مترمکعب برآورد می‌شود.
 
خبرگزاری صدا و سیما
0
Your rating: None

Comments

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
اخبار دامغان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
اجتماع 9 دی ؛
نماینده ولی فقیه سپاه قائم آل محمد (عج) در اجتماع مردم دامغان در روز 9 دی اعلام کرد : دشمنان با بصیرت مردم و هوشیاری رهبر انقلاب ، از این انقلاب ما سیلی خورده است .
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس اداره منابع طبیعی دامغان خبرداد؛
رئیس اداره منابع طبیعی دامغان گفت: از ابتدای امسال چهار تن تاغ و یک هزار و ۴۶۰ تن زغال تاغ در شهرستان دامغان کشف شد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
نماینده ولی فقیه در سپاه استان سمنان:
نماینده ولی فقیه در سپاه استان سمنان گفت : دشمنان انقلاب با هم قسم شدند که انقلاب ما را براندازی کنند و نه دی ای به وجود آمد و خار و خاشاک را به زباله دان تاریخ روانه کردند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
استاد اخلاق دامغان :
در آیین بزرگداشت حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی ، استاد اخلاق دامغان گفت : عالمی که حرف خدا را بیان کند و به آن عمل کند ، این عالم شایسته تجلیل است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
امام جمعه دامغان :
امام جمعه دامغان در خطبه های نماز جمعه گفت : بزرگداشت حماسه نه دی در تاریخ ماند و بعضی از ایام ارزش ثبت در تاریخ را دارد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دامغان گفت: توزیع کالاهای اساسی مردم در قالب طرح تنظیم بازار در این شهر آغاز شد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان سمنان گفت: چهار نفر بر اثر واژگونی یک دستگاه خودرو پیکان وانت در محور دامغان به سمنان مصدوم شدند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس منابع طبیعی دامغان:
رئیس منابع طبیعی دامغان بابیان اینکه طرح آبخیزداری اگره می‌تواند منابع آبی شمال دامغان را تغذیه کند، گفت: این طرح در اولویت اداره منابع طبیعی است.
اخبار سمنان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
کارگردان برجسته سینما می‌گوید نهادهای دولتی و نیز نهادهای فرهنگی که بودجه های کلانی در اختیار دارند در زمینه ساخت فیلم‌های مرتبط با فتنه 88 اهمال کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
استاندار سمنان:
استاندار سمنان بابیان اینکه کار فرهنگی به‌ویژه در حیطه کودکان و نوجوانان حساس است، گفت: ظرفیت‌های استان برای کار فرهنگی ویژه کودکان استفاده شوند
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان در پاسخ به لزوم بهسازی جاده کیاسر می‌گوید: تقویت محورهای اتصال به شمال کشور مانند جاده کیاسر درگاهی برای استان از سمت شمال کشور خواهد بود تا شاهد حضور گردشگران بیشتری از مناطق شمالی کشور باشیم.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
قیچی دولبه بروز رونق یا رکود مسکن؛
یک کارشناس اقتصاد مسکن پیشنهاد داد: برای جلوگیری از انحراف در هزینه کرد منابع در نظر گرفته شده برای بخش مسکن در لایحه بودجه ۹۸، صندوق قرض الحسنه ساخت از اقساط برگشتی مسکن مهر ایجاد شود.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن خبر داد:
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با تاکید بر این که طرح مسکن مهر سال ۹۸ به اتمام می رسد، گفت: تسهیلات این طرح از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش می یابد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس منابع طبیعی مهدی‌شهر:
رئیس منابع طبیعی مهدی‌شهر بابیان اینکه ۷۵۰ هکتار علوفه کاری و کپه‌کاری در این شهرستان انجام شد، کفت: استفاده از بذر بومی در احیای مراتع در اولویت منابع طبیعی است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
امام جمعه سمنان:
امام جمعه سمنان روز 9 دی را یکی از مهمترین روزهای انقلاب اسلامی دانست و گفت: مردم در این روز با حضور حماسی خود بار دیپر با ولایت تجدید پیمان کردند.
اخبار ايران و جهان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
لاریجانی در صحن علنی مجلس:
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نهم دی‌ماه غبارآلودگی فضای سیاسی را از بین برد و کشمکش‌های داخلی را پایان داد و زنجیره‌ای از دخالت‌های فرصت‌طلبانه آمریکا و بعضی کشورهای غربی را سر جای خود نشاند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
در جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد صورت گرفت
جلسه فوری هیات امنای دانشگاه آزاد برگزار شد و رئیس هیات امنای این دانشگاه برای برخورد قاطع با خاطیان حادثه علوم و تحقیقات دستور داد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس سازمان امداد و نجات خبر داد
رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به وقوع برف و کولاک در 15 استان و ادامه روند امدادرسانی به حادثه‌دیدگان گفت: 601 خودروی گرفتار در برف رهاسازی شده است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
علی‌رغم تعطیلی دولت فدرال آمریکا و دعوای جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در فضای سیاسی آمریکا، واحد‌های عملیاتی در عرصه‌ جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران یعنی معاونت تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری تعطیل نشده و هم‌چنان فعال هستند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
تیم ملی فوتبال ایران روز دوشنبه در دیداری تدارکاتی و پشت درهای بسته به مصاف تیم قطر خواهد رفت.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
کدخدایی در برنامه نگاه یک:
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ادعای تقلب در انتخاباتی مانند 88 بازی کردن با واژه ها است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
نویسنده برگزیده یکی از جوایز ادبی، یک سال بعد از فتنه ۸۸ جایزه خود را از یک سردار سپاه گرفت. آن سردار، شبیه سردار نقدی بود و همین عکس برای طرد شدن او از جامعه روشنفکری کفایت می‌کرد. سال‌هاست که نامی از آن نویسنده شنیده نمی‌شود!

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت