از زندگی در اتاق 12 متری تا انتشار صد عنوان کتاب!

تلاش و پشتکار و دست نکشیدن از هدف متعالی در زندگی و استمداد طلبیدن از خداوند بزرگ، تنها راه رسیدن به آرزوهای هر فردی است و می‌توان در سایه آن، از گردنه‌های دشوار زندگی عبور کرد و راه ترقی و پیشرفت را پیمود.

انسان‌های زیادی در زمان‌ها و مکان‌های مختلف هر یک به تناسب شرایط اجتماعی که داشتند، توانسته‌اند با تلاش و کوشش راه موفقیت را طی کنند.

حُسنیه وفایی‌نژاد یک از زنان موفق استان سمنان ، شهرستان دامغان است که در یک خانواده روستایی و در شرایطی که پدرش از مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) است، توانسه است با تلاش و همت بلند در عرصه فرهنگ و انتشار کتاب برای جامعه مثمر ثمر باشد.

او مدت 15 سال و از دوران جوانی در عرصه کتاب و فروش آن فعالیت کرده است و از بازاریابی کتب مختلف تا راه اندازی انتشارات «تحول» مسیر پرفراز و نشیب بخش زیادی از زندگی او بوده است.

او زندگی خود را اینچنین روایت می‌کند: 34 سال دارم  و متولد روستای «توی‌دربار» از توابع شهرستان دامغان هستم.

پدرم 75 سال سن دارد و از سال 86 به دلیل کهولت سن و مشکلات زندگی، تحت پوشش کمیته امداد بوده  و در مزارع کشاورزی مردم به کارگری مشغول است.

6 خواهر و برادر هستیم و من تا مقطع دیپلم در روستا تحصیل کردم. دوران دبیرستان را در دبیرستان شبانه‌روزی شهید قدرت‌آبادی منطقه امیریه دامغان گذراندم.

بعد از اخذ مدرک دیپلم در رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور پذیرفته شدم و به دلیل عدم توانایی پدرم در پرداخت هزینه تحصیل، همزمان کار بازاریابی کتاب را با کمک یکی از بستگان خود آغاز کردم.

*19 سالگی؛ آغاز کار در بازار کتاب

در سن نوزده سالگی و در سال 82 کار بازار یابی کتاب را در سمنان آغاز کردم و تمامی کتاب فروشی‌های شهرهای سمنان، شاهرود و دامغان مشتری کتاب‌های من بودند و در آن زمان مجبور بودم برای معرفی کتاب‌های خود، هر روز دو کیسه پر از کتاب را به درِ مغازه کتابفروشی‌ها ببرم. 

*زندگی در اتاق 12 متری اجاره‌ای

روزانه  به طور میانگین 8 ساعت کار بازاریابی کتاب را انجام می‌دادم. در دامغان و در منزل یکی از بستگان اتاقی 12 متری را اجاره کرده و در آنجا اسکان داشتم.  

به دلیل پرداخت اجاره بها و هزینه‌های دیگر زندگی مجبور بودم فعالیت زیادی داشته باشم اما به دلیل علاقه زیادی که به تحصیل داشتم، در موسسه زبان ثبت‌نام کردم و توانستم دوره زبان آموزی را در حد قابل توجهی بگذرانم و مهارت خوبی به دست آورم.

کتاب‌هایی که توزیع می‌کردم در موضوعات عمومی مانند رمان، کتب کودکان و اشعار شاعران مشهور کشور بود و قسمتی از اتاق کوچک محل زندگیم، محل انبار کتاب‌ها بود و از آنجا کتب را برای توزیع به مغازه‌ها می‌بردم. با اینکه دختری روستازاده بودم اما به مطالعه و تحصیل بسیار علاقه‌مند بوده و هستم.

*برگزاری نمایشگاه کتاب در ادارات دامغان / چاپ مقالات در نشریه کویر استان سمنان

در کنار بازاریابی کتاب با هماهنگی که با ادارات مختلف انجام داده  بودم نمایشگاه‌هایی را در ادارات برگزار می‌کردم؛ ضمن اینکه کار نویسندگی را آغاز کردم و توانستم در آن زمان 8 مقاله در هفته نامه «کویر» استان سمنان چاپ کنم که البته هیچ وجهی در قبال نوشتن این مقالات دریافت نمی‌کردم.

بالاخره به دلیل فعالیتی که در حوزه نشر داشتم و به رغم اینکه طبق قانون برای دریافت پروانه نشر باید حداقل 27 سال سن داشت توانستم  پروانه نشر را دریافتم کنم و دوره‌های صنعت نشر رادر تهران گذراندم.

در سال 90، توانستم مبلغ 20 میلیون تومان وام از کمیته امداد دریافت کنم تا بتوانم کار انتشارات کتاب را آغاز کنم.

البته پروانه انتشاراتم مربوط به استان سمنان بود اما به دلیل محدودیت‌هایی که در آن منطقه وجود داشت، پروانه‌ام را به تهران انتقال دادم و کار نشر کتاب را در اینجا دنبال کردم.

با مبلغ 20 میلیون تومانی که از کمیته امداد دریافت کردم، توانستم تعدادی کتاب خریداری کرده و سه عنوان کتاب نیز از کتاب‌های خودم که در زمینه کودکان  نوشته بودم را منتشر کنم.

*انتشار 100 عنوان کتاب 

الان مدت 4 سال است در تهران به صورت مستقل کار انتشار کتاب را انجام می‌دهم و تا به حال 100 عنوان کتاب را منتشر کرده‌ام و 40 عنوان نیز در مرحله دریافت مجوز است؛ البته در این میان در قبال دریافت مجوز برای تعدادی از مجموع کتاب‌های یاد شده  مبلغی را دریافت کرده‌ام.

کتاب‌هایی که نوشته‌ام با عناوین «مملی حواست کجاست؟» برای تمرکز حواس کودکان  «سارا و فرشته‌های مهربان» و «پنج قلوهای ناز و پردردسر» است؛ ضمن اینکه  بیست عنوان کتاب را هم ویراستاری کرده‌ام.

در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد رشته روانشناسی در دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب هستم و با توجه به موفقیت‌هایی که دست پیدا کرده‌ام اما هنوز راضی کننده نیست و آرزوهای زیادی در سر دارم.

وی با اشاره به خاطرات دوران تحصیل خود در روستا، خاطرنشان می‌کند: در دوران تحصیل در روستا دردسرهای زیادی را متحمل شدیم؛ چرا که باید هر روز مسافت زیادی بین خانه و محل آمدن سرویس مدرسه برای رفتن به مدرسه شبانه‌روزی را طی می‌کردیم.

 * دلهره صبحگاهی و مواجه با حیوانان وحشی!

در آن زمان  برادرم صبح‌های زود به دلیل تاریکی هوا مجبور بود لباس‌های کهنه را بر تکه چوبی بپیچاند و به صورت مشعل در آورد تا در تاریکی صبحگاهی بتوانیم به سلامت از کوچه پس‌کوچه‌ها و باغ‌های روستا عبور کنیم تا به این وسیله از شر حیوانات وحشی منطقه که ممکن بود هرلحظه از یکی از باغ ها و مزارع خارج شود، در امان باشیم.

روستایی که ما در آن تحصیل کردیم افراد تحصیلکرده زیادی دارد اما همیشه حرف و حدیث‌های زیادی برای یک دختر روستایی که به تنهایی در شهر زندگی می‌کرد وجود داشته است؛ با توجه به این شرایط  و وجود همه این ناملایمات توانستم به این مرحله از زندگی برسم؛ به شکلی که حالا همه نگاه‌های  آشنایان و دوستان به من، نگاهی تحسین‌برانگیز است.

*حسرت رفتن به تفریح همراه با دوستان

در دورانی که در دانشگاه تحصیل می‌کردم غم بزرگی داشتم؛ آن زمان که می‌دیدم همکلاس‌هایم همگی به تفریح  می‌رفتند و من مجبور بودم برای گذران زندگی و تأمین هزینه‌های تحصیل ساعت‌ها کار کنم.

اما حالا بعداز گذشت آن روزهای سخت و رسیدن به موفقیت و کسب یک حرفه مناسب، بسیار خوشحال هستم و ثمره تلاش‌هایم را می‌بینم.

در دفتر انتشاراتم که با عنوان « تحول» فعالیت می‌کنم یک کارمند دیگر نیز مشغول به کار است‌؛ضمن اینکه  برخی از کارهای انتشارات را به صورت پروژه‌ای به افراد مختلف ارائه می‌کنم.

* فعال ترین ناشر در استان سمنان

یادم می‌آید زمانی برای دریافت مجوز انتشارات مدیر اداره فرهنگ و ارشاد منطقه‌ام به جای دلگرم کردنم در این مسیر گفت کسی دیگر کتاب نمی‌خواند اما الان در استان سمنان به عنوان یک ناشر موفق شناخته شده‌ام و اداره کل ارشاد استان سمنان بنده را به عنوان فعال‌ترین ناشر استان معرفی کرده است و هر سه ماه یک بار با بنده تماس می‌گیرند و آمار کتب منتشر شده ‌ام را از من می‌پرسند.

در زمانی که نمایشگاه استانی کتاب برگزار می‌شود به صورت رسمی بنده را دعوت می‌کنند و امکانات اسکان رایگان در اختیارم قرار می‌دهند.

در شرایط فعلی توانستم تجارب زیادی در انتشار کتاب به دست آورم؛ به طوری که امروز می‌توانم یک فرد علاقمند به حوزه نویسندگی را آموزش دهم.

البته هنوز کارهای زیادی در ذهن دارم که نیازمند حمایت بیشتر کمیته امداد امام خمینی(ره) هستم تا بتوانم کارم را وسعت ببخشم و از مسئولان کمیته امداد می‌خواهم با حمایت‌های مالی بنده را در این مسیر یاری کنند.

فارس 

انتهای پیام / م

0
Your rating: None

Comments

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
اخبار دامغان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
اجتماع 9 دی ؛
نماینده ولی فقیه سپاه قائم آل محمد (عج) در اجتماع مردم دامغان در روز 9 دی اعلام کرد : دشمنان با بصیرت مردم و هوشیاری رهبر انقلاب ، از این انقلاب ما سیلی خورده است .
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس اداره منابع طبیعی دامغان خبرداد؛
رئیس اداره منابع طبیعی دامغان گفت: از ابتدای امسال چهار تن تاغ و یک هزار و ۴۶۰ تن زغال تاغ در شهرستان دامغان کشف شد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
نماینده ولی فقیه در سپاه استان سمنان:
نماینده ولی فقیه در سپاه استان سمنان گفت : دشمنان انقلاب با هم قسم شدند که انقلاب ما را براندازی کنند و نه دی ای به وجود آمد و خار و خاشاک را به زباله دان تاریخ روانه کردند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
استاد اخلاق دامغان :
در آیین بزرگداشت حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی ، استاد اخلاق دامغان گفت : عالمی که حرف خدا را بیان کند و به آن عمل کند ، این عالم شایسته تجلیل است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
امام جمعه دامغان :
امام جمعه دامغان در خطبه های نماز جمعه گفت : بزرگداشت حماسه نه دی در تاریخ ماند و بعضی از ایام ارزش ثبت در تاریخ را دارد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دامغان گفت: توزیع کالاهای اساسی مردم در قالب طرح تنظیم بازار در این شهر آغاز شد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان سمنان گفت: چهار نفر بر اثر واژگونی یک دستگاه خودرو پیکان وانت در محور دامغان به سمنان مصدوم شدند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس منابع طبیعی دامغان:
رئیس منابع طبیعی دامغان بابیان اینکه طرح آبخیزداری اگره می‌تواند منابع آبی شمال دامغان را تغذیه کند، گفت: این طرح در اولویت اداره منابع طبیعی است.
اخبار سمنان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
کارگردان برجسته سینما می‌گوید نهادهای دولتی و نیز نهادهای فرهنگی که بودجه های کلانی در اختیار دارند در زمینه ساخت فیلم‌های مرتبط با فتنه 88 اهمال کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
استاندار سمنان:
استاندار سمنان بابیان اینکه کار فرهنگی به‌ویژه در حیطه کودکان و نوجوانان حساس است، گفت: ظرفیت‌های استان برای کار فرهنگی ویژه کودکان استفاده شوند
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان در پاسخ به لزوم بهسازی جاده کیاسر می‌گوید: تقویت محورهای اتصال به شمال کشور مانند جاده کیاسر درگاهی برای استان از سمت شمال کشور خواهد بود تا شاهد حضور گردشگران بیشتری از مناطق شمالی کشور باشیم.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
قیچی دولبه بروز رونق یا رکود مسکن؛
یک کارشناس اقتصاد مسکن پیشنهاد داد: برای جلوگیری از انحراف در هزینه کرد منابع در نظر گرفته شده برای بخش مسکن در لایحه بودجه ۹۸، صندوق قرض الحسنه ساخت از اقساط برگشتی مسکن مهر ایجاد شود.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن خبر داد:
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با تاکید بر این که طرح مسکن مهر سال ۹۸ به اتمام می رسد، گفت: تسهیلات این طرح از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش می یابد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس منابع طبیعی مهدی‌شهر:
رئیس منابع طبیعی مهدی‌شهر بابیان اینکه ۷۵۰ هکتار علوفه کاری و کپه‌کاری در این شهرستان انجام شد، کفت: استفاده از بذر بومی در احیای مراتع در اولویت منابع طبیعی است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
امام جمعه سمنان:
امام جمعه سمنان روز 9 دی را یکی از مهمترین روزهای انقلاب اسلامی دانست و گفت: مردم در این روز با حضور حماسی خود بار دیپر با ولایت تجدید پیمان کردند.
اخبار ايران و جهان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
لاریجانی در صحن علنی مجلس:
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نهم دی‌ماه غبارآلودگی فضای سیاسی را از بین برد و کشمکش‌های داخلی را پایان داد و زنجیره‌ای از دخالت‌های فرصت‌طلبانه آمریکا و بعضی کشورهای غربی را سر جای خود نشاند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
در جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد صورت گرفت
جلسه فوری هیات امنای دانشگاه آزاد برگزار شد و رئیس هیات امنای این دانشگاه برای برخورد قاطع با خاطیان حادثه علوم و تحقیقات دستور داد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس سازمان امداد و نجات خبر داد
رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به وقوع برف و کولاک در 15 استان و ادامه روند امدادرسانی به حادثه‌دیدگان گفت: 601 خودروی گرفتار در برف رهاسازی شده است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
علی‌رغم تعطیلی دولت فدرال آمریکا و دعوای جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در فضای سیاسی آمریکا، واحد‌های عملیاتی در عرصه‌ جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران یعنی معاونت تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری تعطیل نشده و هم‌چنان فعال هستند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
تیم ملی فوتبال ایران روز دوشنبه در دیداری تدارکاتی و پشت درهای بسته به مصاف تیم قطر خواهد رفت.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
کدخدایی در برنامه نگاه یک:
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ادعای تقلب در انتخاباتی مانند 88 بازی کردن با واژه ها است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
نویسنده برگزیده یکی از جوایز ادبی، یک سال بعد از فتنه ۸۸ جایزه خود را از یک سردار سپاه گرفت. آن سردار، شبیه سردار نقدی بود و همین عکس برای طرد شدن او از جامعه روشنفکری کفایت می‌کرد. سال‌هاست که نامی از آن نویسنده شنیده نمی‌شود!

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت