افزایش قیمت کالا به دلیل فضای روانی صعود نرخ ارز بود/ دولت عملکرد بدی داشت

پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
افزایش قیمت کالا به دلیل فضای روانی صعود نرخ ارز بود/ دولت عملکرد بدی داشت
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: افزایش بی‌محابای قیمت کالاها به دلیل فضای روانی صعود نرخ ارز بود که در جامعه ایجاد شد که متأسفانه دولت در این خصوص عملکرد بدی داشت.

علی‌اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ، درباره عدم کاهش اقلام مصرفی و خدماتی مردم با وجود سیر نزولی قیمت ارز اظهار داشت: زمانی که دلار افزایش قیمت یافت این موضوع علیرغم اینکه هیچ ارتباط مستقیمی بین دلار و بسیاری از کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شود ندارد، شاهد افزایش بی‌محابای قیمت کالاها بودیم.

وی افزود: افزایش بی‌محابای قیمت کالاها به دلیل فضای روانی صعود نرخ ارز بود که در جامعه ایجاد شد که متأسفانه دولت در این خصوص عملکرد بدی داشت و سیاستی که در دولت برای مدیریت برای بازار ارز و فضای روانی کشور وجود داشت سبب تشدید فضای روانی شد و کالاها بر اثر آن فضای روانی گران شدند.

*دولت نتوانسته افزایش واقعی نرخ دلار بر قیمت تمام‌شده برخی از کالاها مدیریت کند

نماینده مردم اراک در مجلس می‌گوید: دولت نتوانسته در طول این مدت در خصوص آثار واقعی افزایش واقعی نرخ دلار بر قیمت تمام‌شده برخی از کالاها مدیریت کند.

وی در همین خصوص به ذکر مثالی پرداخت و گفت: مثلاً اگر ظرف لبنیات به دلیل افزایش نرخ ارز افزایش یافته باید سازمان حمایت از مصرف کننده این افزایش را آنالیز کند و اعلام کند که این میزان به کالا اضافه شد و به اطلاع مردم برساند.

کریمی معتقد است‌: به دلیل ضعف مدیریت دولت در بازار و کنترل بسیاری از افراد سودجو قیمت نهایی تولیدات خودرو بی‌حساب و کتاب افزایش دادند که این فشار مضاعفی را به مردم وارد ساخته است و در مجموع شرایطی را رقم زده که شاهد یک تورم افسارگسیخته بی‌حساب و کتاب در جامعه هستیم و این مشکلات جدی برای مردم ایجاد کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت باید در این خصوص با یک برنامه منسجم ورود می‌کرد،‌گفت: در مقوله خودرو نیز اگر بخشی از تولید خودرو که ارزبری دارد و به واسطه افزایش قیمت ارز گران شده باید مشخص شود که سهمش در قیمت خودرو چقدر است.

در مقوله خودرو نیز اگر بخشی از تولید خودرو که ارزبری دارد و به واسطه افزایش قیمت ارز گران شده باید مشخص شود که سهمش در قیمت خودرو چقدر است.

وی در پاسخ به این پرسش که دولت می‌دانست که قرار است  تحریم‌ها اعمال شوند بنابر این می‌توانست آن بخش از مواد اولیه خودرو که نیاز به ارزبری داشت را قبل از شروع تحریم‌ها خریداری کند گفت: بله دولت باید از آمادگی لازم  برای این موضوع برخوردار بود.

کریمی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری در سال 94،‌گفت: وقتی این سیاست‌ها از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست و فرماندهی آقای جهانگیری تشکیل شد این پیام به طور واضح به جامعه و دولت داده شد که باید برای شرایط سخت آماده باشند اما متأسفانه در چند سال اخیر جزء چند موارد تشریفاتی هیچ تصمیم درست پیشگیرانه‌ای که بتواند کشور ما را از نظر سطح آمادگی برای شرایط سخت و بحرانی آماده کند اتخاذ نشد.

نماینده مردم اراک در مجلس ادامه داد :‌آقای نوبخت بارها در مصاحبه‌های خود اعلام کردند که با بسته‌های متنوع آمادگی لازم را دارد اما چرا در تابستان امسال که مرحله نخست تحریم‌ها اجرا شد قبل از اعلام آن شوکی بزرگ به بازار وارد و بازار به هم ریخت.

به گفته عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، در مرحله دوم (13 آ‌بان ماه)، که آمادگی لازم کسب شده بود و یکسری تصمیمات کنترلی گرفته شد همین تصمیمات محدود توانست بازار را مهار و فضای روانی را کنترل کند و در عمل اتفاق ویژه‌ای نیفتد.

*شاهد حضور مافیا در صنعت  خودرو هستیم/بیش از تحریم ها متاثر از فضای روانی تحریم بوده‌ایم

کریمی معتقد است: فضای بازار و جامعه در مرحله نخست تحریم‌ها و در مرحله دوم تحریم‌ها نشان می‌دهد که ما به مراتب بیشتر از اینکه از واقعیت تحریم‌ها تأثیر گرفته باشیم از فضای روانی تحریم‌ها متأثر شده‌ایم و مدیریت کردن بر فضای اقتصادی کشور می‌توانست و می‌تواند بسیاری از آثار را خنثی کند.

وی با تأکید بر اینکه ما در صنعت  خودرو شاهد حضور مافیای هستیم، گفت: مافیای خودرو اجاره بومی‌سازی کامل صنعت خودرو را نمی‌دهند و مصداق این ادعا بحران عدم پرداخت مطالبات به قطعه‌سازان در سال‌های اخیر است.

*انتقاد از عدم پرداخت مطالبات قطعات سازان داخلی توسط شرکت‌های خودروساز

این کارشناس مسائل اقتصاد در همین خصوص اضافه کرد: شرکت‌های خودروساز که هزاران میلیارد تومان از فروش محصولات خود درآمد داشتند مطالبات قطعه‌سازان و تولیدکنندگان داخلی خودرو را پرداخت نمی‌کنند و آنها را به مرز ورشکستگی و تعطیلی کشانده‌اند. در حالی که با توجه به توان صنعت تولیدی آنان می‌توانیم بسیاری از محدودیت‌ها و مشکلات در این صنعت را رفع کنیم، اما به علت سودجویی و منفعت‌طلبی مافیای حاضر همواره سعی می‌شود چند صد میلیارد دلاری که سالانه از بازار خودرو به خارج منتقل می‌شود حفظ شود و آنها هم منافع خود را کسب کنند.

کریمی گفت: در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بر اتکا به توانمندی‌های داخلی تأکید شده بود و در شرایط فعلی باید این واقعیت را بپذیریم که جز با اتکا به توانمندی‌های داخلی خود نمی‌توانیم با تحریم‌ها مقابله کنیم و بسیاری از نیازمندی‌های ما در داخل قابل انجام است.

وی در عین حال بر کنترل واردات و عدم اختصاص ارز برای واردات کالاهای لوکس و غیرضروری تأکید کرد و گفت:‌ ارز کشور نباید صرف این نوع کالاها شود.

برخی از مشاوران رئیس‌جمهور بارها توانمندی‌ها و تولیدات داخل را تحقیر کردند و صراحتاً اعلام کردند که توانمندی ما فقط در حد ساخت آبگوشت بزباش است. بنابر این با این مشاوران نمی‌توان به مقابله با تحریم‌ها  رفت

*رئیس جمهور با وجود برخی مشاوران نمی‌تواند با تحریم‌ها مقابله کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به نظر ما تحریم‌ها قطعا قابل مدیریت است، گفت: راه‌های خوبی برای مقابله با تحریم‌ها وجود دارد و این نیاز به عزم ، همت و روحیه جهادی و اتکا به داخل است.

وی از وجود و حضور برخی مشاوران نزدیک رئیس‌جمهور انتقاد و خاطرنشان کرد: برخی از مشاوران رئیس‌جمهور بارها توانمندی‌ها و تولیدات داخل را تحقیر کردند و صراحتاً اعلام کردند که توانمندی ما فقط در حد ساخت آبگوشت بزباش است. بنابر این با این مشاوران نمی‌توان به مقابله با تحریم‌ها  رفت.

فارس

انتهای پیام/ م

0
Your rating: None

Comments

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
اخبار دامغان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
اجتماع 9 دی ؛
نماینده ولی فقیه سپاه قائم آل محمد (عج) در اجتماع مردم دامغان در روز 9 دی اعلام کرد : دشمنان با بصیرت مردم و هوشیاری رهبر انقلاب ، از این انقلاب ما سیلی خورده است .
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس اداره منابع طبیعی دامغان خبرداد؛
رئیس اداره منابع طبیعی دامغان گفت: از ابتدای امسال چهار تن تاغ و یک هزار و ۴۶۰ تن زغال تاغ در شهرستان دامغان کشف شد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
نماینده ولی فقیه در سپاه استان سمنان:
نماینده ولی فقیه در سپاه استان سمنان گفت : دشمنان انقلاب با هم قسم شدند که انقلاب ما را براندازی کنند و نه دی ای به وجود آمد و خار و خاشاک را به زباله دان تاریخ روانه کردند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
استاد اخلاق دامغان :
در آیین بزرگداشت حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی ، استاد اخلاق دامغان گفت : عالمی که حرف خدا را بیان کند و به آن عمل کند ، این عالم شایسته تجلیل است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
امام جمعه دامغان :
امام جمعه دامغان در خطبه های نماز جمعه گفت : بزرگداشت حماسه نه دی در تاریخ ماند و بعضی از ایام ارزش ثبت در تاریخ را دارد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دامغان گفت: توزیع کالاهای اساسی مردم در قالب طرح تنظیم بازار در این شهر آغاز شد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان سمنان گفت: چهار نفر بر اثر واژگونی یک دستگاه خودرو پیکان وانت در محور دامغان به سمنان مصدوم شدند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس منابع طبیعی دامغان:
رئیس منابع طبیعی دامغان بابیان اینکه طرح آبخیزداری اگره می‌تواند منابع آبی شمال دامغان را تغذیه کند، گفت: این طرح در اولویت اداره منابع طبیعی است.
اخبار سمنان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
کارگردان برجسته سینما می‌گوید نهادهای دولتی و نیز نهادهای فرهنگی که بودجه های کلانی در اختیار دارند در زمینه ساخت فیلم‌های مرتبط با فتنه 88 اهمال کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
استاندار سمنان:
استاندار سمنان بابیان اینکه کار فرهنگی به‌ویژه در حیطه کودکان و نوجوانان حساس است، گفت: ظرفیت‌های استان برای کار فرهنگی ویژه کودکان استفاده شوند
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان در پاسخ به لزوم بهسازی جاده کیاسر می‌گوید: تقویت محورهای اتصال به شمال کشور مانند جاده کیاسر درگاهی برای استان از سمت شمال کشور خواهد بود تا شاهد حضور گردشگران بیشتری از مناطق شمالی کشور باشیم.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
قیچی دولبه بروز رونق یا رکود مسکن؛
یک کارشناس اقتصاد مسکن پیشنهاد داد: برای جلوگیری از انحراف در هزینه کرد منابع در نظر گرفته شده برای بخش مسکن در لایحه بودجه ۹۸، صندوق قرض الحسنه ساخت از اقساط برگشتی مسکن مهر ایجاد شود.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن خبر داد:
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با تاکید بر این که طرح مسکن مهر سال ۹۸ به اتمام می رسد، گفت: تسهیلات این طرح از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش می یابد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس منابع طبیعی مهدی‌شهر:
رئیس منابع طبیعی مهدی‌شهر بابیان اینکه ۷۵۰ هکتار علوفه کاری و کپه‌کاری در این شهرستان انجام شد، کفت: استفاده از بذر بومی در احیای مراتع در اولویت منابع طبیعی است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
امام جمعه سمنان:
امام جمعه سمنان روز 9 دی را یکی از مهمترین روزهای انقلاب اسلامی دانست و گفت: مردم در این روز با حضور حماسی خود بار دیپر با ولایت تجدید پیمان کردند.
اخبار ايران و جهان
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
لاریجانی در صحن علنی مجلس:
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نهم دی‌ماه غبارآلودگی فضای سیاسی را از بین برد و کشمکش‌های داخلی را پایان داد و زنجیره‌ای از دخالت‌های فرصت‌طلبانه آمریکا و بعضی کشورهای غربی را سر جای خود نشاند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
در جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد صورت گرفت
جلسه فوری هیات امنای دانشگاه آزاد برگزار شد و رئیس هیات امنای این دانشگاه برای برخورد قاطع با خاطیان حادثه علوم و تحقیقات دستور داد.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
رئیس سازمان امداد و نجات خبر داد
رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به وقوع برف و کولاک در 15 استان و ادامه روند امدادرسانی به حادثه‌دیدگان گفت: 601 خودروی گرفتار در برف رهاسازی شده است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
علی‌رغم تعطیلی دولت فدرال آمریکا و دعوای جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در فضای سیاسی آمریکا، واحد‌های عملیاتی در عرصه‌ جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران یعنی معاونت تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری تعطیل نشده و هم‌چنان فعال هستند.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
تیم ملی فوتبال ایران روز دوشنبه در دیداری تدارکاتی و پشت درهای بسته به مصاف تیم قطر خواهد رفت.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
کدخدایی در برنامه نگاه یک:
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ادعای تقلب در انتخاباتی مانند 88 بازی کردن با واژه ها است.
پایگاه خبری تحلیلی تیتریک شهرستان دامغان
نویسنده برگزیده یکی از جوایز ادبی، یک سال بعد از فتنه ۸۸ جایزه خود را از یک سردار سپاه گرفت. آن سردار، شبیه سردار نقدی بود و همین عکس برای طرد شدن او از جامعه روشنفکری کفایت می‌کرد. سال‌هاست که نامی از آن نویسنده شنیده نمی‌شود!

 

تمام حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تیتر یک می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلا مانع است.

طراحی شده توسط صددروازه

 

 

تلفن تماس : 02335262917

تلفن همراه مدیر مسئول: 09193330240

رایانامه : titreyek[a]chmail.ir

بازگشت